Irlandia w szkole

12.01.2018 r w naszej szkole odbyły się warsztaty w ramach projektu „Irlandia w szkole”. Nie jest to nic nowego dla uczniów klas gimnazjalnych, które wielokrotnie już miały przyjemność brać udział w zajęciach w szkole, jak również w siedzibie Towarzystwa Polsko – Irlandzkiego w Poznaniu. Tym razem pani Justyna Mazurek – Schramm przeprowadziła zajęcia w klasie  1b, 4a i 6b. Uczniowie przenieśli się w świat irlandzkich baśni i legend. Poznali tajemniczego, znanego z mitologii irlandzkiej i zamieszkującego Irlandię skrzata. Wysłuchali historii o Władzie Palowniku, który był pierwowzorem legendy o hrabim Drakula, przemierzyli urocze zakątki Irlandii wędrując szlakiem inwazji wikingów. Warsztaty spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci, które z entuzjazmem i podekscytowaniem brały udział w zajęciach. Dla nich nie był to temat obcy, gdyż stopniowo były przygotowywane do zbliżającego się wydarzenia. Uczniowie klasy 1b, w nagrodę za bardzo aktywny udział w zajęciach, otrzymali kolorowanki.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w naszej szkole przez tydzień gościły duże i małe, beżowe i białe, puszyste i pluszowe misie. Uczniowie klas I-III brali udział w różnych konkursach: plastycznym literackim i recytatorskim, których bohaterami były kochane przez wszystkich PLUSZAKI. 

W piątek na szkolnym apelu laureaci otrzymali dyplomy i nagrody za swoje prace, uczniowie recytowali wiersze, a na zakończenie odbyła się parada MISIÓW.

 

Wycieczka szóstoklasistów

23 listopada 2017 r. uczniowie klasy 6a wybrali się do Poznania, by uczestniczyć w niecodziennych zajęciach edukacyjnych. Najpierw udali się do siedziby Fundacji Kultury Irlandzkiej, gdzie uczestniczyli w warsztatach, dzięki którym mogli poznać kulturę i tradycje Zielonej Wyspy. Interesująca lekcja przeprowadzona przez panią Justynę Mazurek – Schramm  była źródłem wiedzy o dawnych irlandzkich wierzeniach i obrzędach, do których należał przede wszystkim starożytny festiwal celtycki Samhain, z którego później narodził się Halloween. Było to święto, w czasie którego celebrowano podział roku na dwie połowy: jaśniejszą i ciemniejszą. Tematem zajęć była również powieść „Dracula” autorstwa jednego z najbardziej znanych twórców literatury grozy, urodzonego w Dublinie, Brama Stokera. W tym roku mija 120 lat od pierwszego wydania książki, co jest okazją do przypomnienia nie tylko lektury, ale również jej wielu ekranizacji. Ostatnią część spotkania poświęcono na obejrzenie ekspozycji muzealnej pt: „Śladami św. Patryka”, prezentującej relikty wczesnego chrześcijaństwa w hrabstwie County Down, tam  św. Patryk założył pierwsze gminy. Na wystawie pokazano najstarsze budowle z tego okresu: kościoły, klasztory, okrągłe wieże, święte studnie, krzyże Świętego Patryka, miejsca pochówku i relikwie.

Kolejne spotkanie ze sztuką odbyło się w Muzeum Narodowym, gdzie uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych  pt. „Fałszerze dzieł sztuki”, podczas których dowiedzieli się, czym różni się oryginał od kopii, repliki i reprodukcji. Mieli też okazję wcielić się w poszukiwaczy obrazów: podzieleni na grupy wykonywali zadania, polegające na zidentyfikowaniu obrazu na podstawie jednego puzzla, krótkiego opisu czy nazwiska autora. Po odnalezieniu malowidła należało ułożyć zestaw puzzli przedstawiających to dzieło sztuki. Poszukując wybranych obrazów, uczniowie oglądali także inne płótna, których być może nie dostrzegliby, zwiedzając wystawę w tradycyjny sposób. Była to zarazem znakomita okazja, by polubić wizyty w muzeum.                      

                                     

Szlachetna paczka

W naszej szkole już pod koniec listopada ruszyła akcja „SZLACHETNA PACZKA”.  Cała społeczność szkolna gorliwie bierze udział w tym przedsięwzięciu.  Wylosowane nagrody cieszą  tych co wygrali, a z pozyskanych pieniążków powstanie paczka, która sprawi radość potrzebującym.

Śniadanie Daje Moc

8 listopada 2017 r. uczniowie klas I-III brali udział w ogólnopolskiej akcji Dzień Śniadanie Daje Moc. Dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania na podstawie talerza zdrowia. Dowiedziały się jak ważną rolę w jadłospisie odgrywa śniadanie oraz warzywa i owoce. 

Dzieci  poznały także 12 zasad zdrowego odżywania dla uczniów Według Instytutu Matki i Dziecka:
Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.
Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.
Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
Dobrą wodą gaś pragnienie.
Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Indeks odkrywcy

26 października 2017 r. uczniowie klas pierwszych otrzymali INDEKSY ODKRYWCÓW. Jest to projekt przygotowany przez nauczycieli SP 3, który ma na celu interdyscyplinarne zdobywanie wiedzy przez pierwszaków. Dzieci w ciągu roku szkolnego uczestniczą w zajęciach z biologii, chemii, matematyki, fizyki, robotyki itp., które poprzez doświadczenia i różne ciekawe metody wprowadzają je w rozległy i fascynujący świat nauki.

16 października odbył się Konkurs recytatorski dla klas I- III  pt. „Jesień w poezji”. Na uroczystym apelu wszystkim uczestnikom wręczono  dyplomy za udział w konkursie, a zwycięzcy recytowali swoje wiersze i otrzymali nagrody.

Dżońcio w SP nr 3

20 września 2017 r. zakończyliśmy akcję wspierania schroniska NOE. Zebraliśmy karmę dla podopiecznych, pokazaliśmy zdjęcia psów i kotów, które czekają na miły dotyk, spacer czy odrobinę miłości. Włączyliśmy naszych najmłodszych uczniów do akcji. Podsumowaniu towarzyszyły wiersze J. Tuwima, które przemawiają do dziecięcej wyobraźni i wrażliwości.

Mój piesek Dżońcio – oto go macie –
To mój największy w świecie przyjaciel.
Codziennie w kącie kanapy siadam
I z moim Dżońciem gadam i gadam.
Gadam i gadam, a Dżońcio milczy,
Lecz mnie rozumie piesek najmilszy.