Pomagamy z paczką

Świąteczny czas sprzyja myśleniu o innych, dlatego zaangażowaliśmy się w mądrą pomoc dla potrzebujących. W oczekiwaniu na najpiękniejsze święta organizowaliśmy przez dwa tygodnie grudnia kiermasze bożonarodzeniowe i zabawę w losowanie pluszowych misiów, ozdobnych drzewek i miłych prezentów pod choinkę. W ten sposób zbieraliśmy pieniądze na „Szlachetną paczkę”. Każda złotówka była ważna. Wspólnie uczyliśmy się dobroczynności. Udało się! Zgromadziliśy dużą sumę – 1796 zł.
Organizatorkami świątecznego kiermaszu były panie: Joanna Berger-Dudek, Beata Kasprzak, Dorota Kusz-Nawrot i Sylwia Matuszak.

 

Nie bądź Scrooge’em!

Uczniowie klasy 3 c w ramach projektu „Gimnazjaliści czytają dzieciom” (przy wsparciu wychowawców i bilblioteki) kolejny raz zaprosili czwartoklasistów na wspólne czytanie. W grudniowy dzień, przy pachnącej choince dzieciaki poznały treść najpiękniejszej książki na święta – „Opowieści wigilijnej” Dickens’a. Metamorfoza głownego bohatera skłoniła wielu do refleksji, jak spędzać święta, co jest dla człowieka najważniejsze. Optymistyczne przesłanie opowieści daje nadzieję na znalezienie dobra w każdym z nas.

„NASZA NIEPODLEGŁA”

29 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Daleszynie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „NASZA NIEPODLEGŁA”. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę wykazali się dużymi umiejętnościami. Julia Kobus z klasy 1 a oraz Tymon Gendera z klasy 2 c zdobyli wyróżnienia w swoich kategoriach.

 

Czwartoklasiści w Muzeum Pana Tadeusza

28 listopada 2018 r. uczniowie klasy 4 a wraz z wychowawczynią Beatą Karpińską-Kasztelan, Dorotą Kusz-Nawrot oraz panią Renatą Zygmunt w roli przewodnika udali się do Muzeum Pana Tadeusza działającego od kwietnia 2016 r., które jest częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z życiem Adama Mickiewicza i jego dzieła za pomocą gier, interaktywnych aplikacji i prezentacji multimedialnych.
Pani Renata przeniosła dzieci w świat polskiej historii i interpretacji słynnego dzieła Adama Mickiewicza w kontekście społeczno-kulturowym. Pracownicy muzeum natomiast przeprowadzili lekcję muzealną pt. „Kontusze i figatele”, podczas której udostępniono uczniom eksponaty, pamiątki, osobiste zbiory Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Zajęcia te spotkały się z olbrzymim entuzjazmem ze strony młodego odbiorcy, który po raz pierwszy mógł poznać taką formę przekazu informacji.
Nie zakończył się na tym świat przyjemności, bowiem w kinie Nowe Horyzonty uczniowie obejrzeli „Dziadka do orzechów i Cztery Królestwa” – amerykański film fabularny z 2018 roku w reżyserii Lasse Hallströma i Joego Johnstona, na podstawie powieści „Dziadek do Orzechów i Król Myszy” autorstwa E.T.A. Hoffmanna oraz na balecie „Dziadek do orzechów” Mariusa Petipy. Historia, która oparta jest na popularnej baśni zachwyciła tajemniczością dzieci. Film wciągnął i poruszył ich swoim przekazem.
Ostatnim punktem wycieczki był pobyt na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Tradycja jarmarków sięga drugiej połowy XVI wieku. Od początku odbywały się w centralnym punkcie miasta, a celem ich było wprowadzenie do centrum miasta świątecznego elementu, a wiadomo – święta to uśmiech, radość, dobra atmosfera.

 

Złota żaba

W listopadzie odbyły się w naszej szkole konkursy „Złota żaba” organizowane przez Fundację Edukacji Społecznej w Swarzędzu.
W dziedzinie języka polskiego i literatury najlepsze wyniki uzyskali:
1. Wojciech Staniaszek z klasy 3 a
2. Amelia Ziółek z klasy 3 a
3. Jakub Leciejewski z klasy 3 a
Najlepsi w dziedzinie matematyki:
1. Bartosz Piasecki z klasy 3 c
2. Zofia Konury z klasy 3 c
3. Maria Pietrowiak z klasy 3 c
Konkursy przeprowadziły nauczycielki Elżbieta Marciniak-Krenz i Renata Łuczak.

„Złość schowaj do kieszeni”

26.11.2018 roku w SP nr 1 w Gostyniu odbyły się VII Międzyszkolne Zawody Sportowe dla uczniów klas I – II pod hasłem „Złość schowaj do kieszeni”. Celem głównym zawodów było propagowanie kultury fizycznej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 2 c, którzy mimo, że nie stanęli na podium świetnie się bawili. Zespoły rywalizowały w konkurencjach sprawnościowych jak również w przeciąganiu liny. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale w kolorze brązowym, napoje chłodzące oraz słodki upominek. Każdy z zespołów został również obdarowany zestawem przyborów sportowych.

 

Powiatowy Konkurs Recytatorski

25 listopada 2018 r. odbył się w GOK Piaski XVII Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Kaspra Miaskowskiego. Uczniowie placówek oświatowych oraz przedstawiciele zakładów opiekuńczych powiatu gostyńskiego zaprezentowali 21. utworów renesansowego poety ze Smogorzewa.
Spośród ponad 20. recytatorów, którzy z wielkim oddaniem prezentowali strofy staropolszczyzny, komisja konkursowa przyznała uczennicy naszej szkoły Aleksandrze Hajduk z klasy 3 f gimnazjum, III miejsce za prezentację utworów: „Popielec” K. Miaskowskiego oraz „Bławatek” A. Asnyka. Uczennica otrzymała również dodatkową nagrodę na najlepszego recytatora poezji Kaspra Miaskowskiego.
Uczennicę przygotowała do konkursu pani Wanda Andrzejewska.

Konkurs Języka Polskiego

23 listopada 2018 r. odbył się Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego na etapie rejonowym w ZSO w Wielichowie. Naszą szkołę reprezentowała Julia Kopaszewska z klasy 3 a gimnazjum.
Uczennicę przygotowała pani Wanda Andrzejewska.

„Zauważ mnie, moje potrzeby i prawa”

Karolina Nowakowska – uczennica klas 3 b gimnazjum, otrzymała wyróżnienie w konkursie „Zauważ mnie, moje potrzeby i prawa”, którego organizatorem był Urząd Miejski w Gostyniu, realizujący zadanie w ramach Programu Osłonowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie – edycja 2018” pod nazwą „Parasolka zaufania”.
Uczennicę przygotowała do konkursu pani Wanda Andrzejewska.

Matematyka jest super!

Uczennice klasy 3 a wraz z wychowawczynią panią Sylwią Matuszak zaprosiły najmłodszych uczniów naszej szkoły na zajęcia otwarte z matematyki. Gimnazjaliści chcieli pokazać najmłodszym, że matematyka to nie tylko liczby, ale również kolorowy świat wyobraźni.
Uczniowie dowiedzieli się, że za pomocą tangramu można ułożyć tysiące obrazków: sylwetek ludzi i zwierząt, przedmiotów, figur geometrycznych. Kolorowe sześciany to rewelacyjne łamigłówki, które poprzez zabawę, świetnie ćwiczą wytrwałość, cierpliwość, spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną i logiczne myślenie. Pierwszo i drugoklasiści poznali też sztukę składania papieru – origami. Na zakończenie mali goście otrzymali drobne prezenty. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że matematyka jest super!

 

100 zadań na 100-lecie i nie tylko

Uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości można na wiele sposobów. Przekonali się o tym uczniowie, dla których nauczyciele matematyki przygotowali kilka ciekawych propozycji:
1. Szkolny konkurs „100 zadań na 100-lecie niepodległości”.
2. Lekcje matematyki NIEPODLEGŁA w liczbach.
3. Projekt piramida Sierpińskiego.
4. Gra SAMOTNIK.
Do szkolnego konkursu „100 zadań na stulecie” przystąpiło 42 uczniów, którzy w ciągu 10 dni rozwiązywali 100 zadań. Gimnazjaliści z klas: 3 a, 3 c i 3 f podjęli wyzwanie budowy biało-czerwonej piramidy Sierpińskiego, a na korytarzu szkolnym każdy mógł spróbować swoich sił w grze „Samotnik”.
W piątek 9 listopada na lekcjach matematyki uczniowie zmierzyli się z zadaniami, które w ciekawy sposób powiązane były z treściami historycznymi.
Najlepsze wyniki w konkursie „100 zadań na 100-lecie niepodległości” osiągnęli:
Szkoła podstawowa:
I miejsce ex aequo: Martyn Gendera z klasy 4 b, Tymoteusz Błaszczyk z klasy 5 b i Zofia Ratajczak z klasy 5 b.
II miejsce Jakub Konarski z klasy 5 c.
III miejsce Mikołaj Janowski z klasy 5 b.
Gimnazjum:
I miejsce Maria Pietrowiak z klasy 3 c.
II miejsce Małgorzata Słomianna z klasy 3 c.
III miejsce Anna Walkowiak z klasy 3 c.

 

Czwartoklasiści obchodzą 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości

Uczniowie klasy 4 a wraz z panią Renatą Zygmunt, Beata Karpińską – Kasztelan i Jolantą Wolną postanowili uczcić 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości w bardzo szczególny sposób. 8 listopada 2018 r. zebrali się w holu głównym swojej szkoły, w uroczystych nastrojach, w skupieniu wysłuchali przepięknie przeczytanej przez uczniów z klasy 3 c gimnazjum „Legendy o rycerzach śpiących w Tatrach”. Utworu, w którym mowa jest o zachęcaniu do przebudzenia uśpionego narodu, zjednoczeniu sił i odrodzeniu Polski, która była pod panowaniem trzech zaborców. Polskie społeczeństwo nie mogło pogodzić się z narzuconymi regułami i dlatego w Polakach zaczęła się budzić chęć odzyskania niepodległości. W roku 1918 marzenie wszystkich ludzi mieszkających w Polsce spełniło się, po stu latach niewoli, ojczyzna odzyskała upragnioną wolność. Następnie wzięli udział w konkursie literackim, w którym wykazali się wiedzą na temat roli rycerza, historii Polski, symboli narodowych i hymnu narodowego.
W drugiej części zajęć uczniowie wykazali się talentem plastycznym wykonując godło Polski. Nagrody przyznane zostały w dwóch kategoriach: literackiej i plastycznej. Wśród nagrodzonych znaleźli się: w konkursie literackim: Martyna DajewskaI miejsce, Krystian WrotyńskiII miejsce; w konkursie plastycznym: Mateusz ZielińskiI miejsce, Wiktor HorałaII miejsce, Antoni WojtkowiakIII miejsce. Wyróżnienia otrzymały Zuzanna Chuda oraz Blanka Włodarczyk. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez organizatorów, a prace uczniów zdobią korytarz szkoły.

 

Recytowali dla Niepodległej

Obchody Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości uświetniły w naszej szkole występy młodych recytatorów, którzy 5 listopada wzięli udział w Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej. Na scenie wystąpiło 21 uczniów z klas 4 – 8, którzy zaprezentowali wiersze poświęcone ojczyźnie, czyli trudny i bardzo angażujący emocjonalnie repertuar. Tym bardziej warto podkreślić, że uczestnicy byli doskonale przygotowani, a rywalizacja bardzo wyrównana. Niewątpliwie wszystkim recytatorom należą się słowa uznania, natomiast nagrody za najpiękniejszą interpretację głosową otrzymali uczniowie: Olga Nowak z klasy 5 bI miejsce, Nikolas Wajchert z klasy 5 bII miejsce, Zuzanna Gruszczyńska z klasy 5 aIII miejsce, Nikola Frydryszak z klasy 8 b oraz Martyn Gendera z klasy 4 bwyróżnienia.

 

Uzależnieniom powiedzieliśmy: STOP!

W październiku w naszej szkole powstała edukacyjna ścieżka zdrowotna pod hasłem „Stop uzależnieniom”, skonstruowana z plakatów wykonanych przez wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum. Przebywając na parterze szkoły, uczniowie pogłębiają wiedzę na temat szkodliwego wpływu nikotyny na nasze zdrowie, na pierwszym piętrze – przyswajają treści profilaktyki antyalkoholowej, a drugie piętro przypomina o toksycznym działaniu narkotyków, dopalaczy i energetyków. Codzienne spacery „ścieżką” z pewnością mądrze i ciekawie zachęcają dzieci i młodzież do zdrowego stylu życia.

 

Lekcja historii na Ostrowie Tumskim

Tegoroczne obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości stały się znakomitą okazją do zwiedzenia przez uczniów klasy 7a Ostrowa Tumskiego, czyli kolebki państwa polskiego. W tym niezwykle urokliwym miejscu uczestnicy wycieczki mogli poczuć wyjątkowy klimat niepostrzeżenie przenoszący w czasy średniowiecza, toteż z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach z przewodnikiem prowadzonych w Bramie Poznania – pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa. Zastosowanie nowych technologii pozwala tu łączyć opowieść o dziejach katedralnej wyspy i rozwoju Poznania z narracją o historii państwowości polskiej. Duże wrażenie na zwiedzających wywarł także rezerwat architektoniczny Genius Loci, przedstawiający pozostałości dawnego grodu piastowskiego. Uczniowie zapoznali się również z ekspozycją Muzeum Archidiecezjalnego, w którym znajdują się kolekcje dzieł sakralnych, począwszy od sztuki gotyckiej po kolekcję z czasów nowożytnych.
Wyposażeni w pokaźny zasób nowej wiedzy, uczniowie udali się do Jump Areny, aby oddać się sportowej zabawie i rekreacji. Wycieczka z pewnością należała do bardzo udanych.

 

Promują zdrowy styl życia

24 października 2018 r. w Urzędzie Miejskim w Gostyniu odbyło się spotkanie Młodzieżowych Liderów Profilaktyki, czyli reprezentantów szkół realizujących program profilaktyczny „Gostyński patrol bezpieczeństwa”. Celem programu jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży akcji profilaktycznych związanych z życiem wolnym od nałogów, agresji i przemocy. Podczas spotkania młodzi koordynatorzy działań zostali uroczyście powołani przez zastępcę Burmistrza Gostynia, pana Grzegorza Skorupskiego, na Młodzieżowych Liderów Profilaktyki.
W naszej szkole tę zaszczytną funkcję pełnią Małgorzata Białas i Oliwia Kuśnierek z klasy 7a.

 

Gimnazjaliści czytają dzieciom

W ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości uczniowie klasy 3 c gimnazjum pod kierunkiem pani Renaty Łuczak zorganizowali spotkanie z młodszymi kolegami z klasy 2 a szkoły podstawowej. Przybliżyli im historię powstania państwa polskiego. Przeczytali dzieciom legendę o Czechu, Lechu i Rusie. Przygotowali quiz tematyczny oraz kolorowanki. Na zakończenie spotkania gimnazjaliści z drugoklasistami wspólnie odśpiewali hymn Polski.

 

100 drzew w 100. rocznicę ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Obchodząc tak szczytną rocznicę w szkole została zorganizowana akcja pod hasłem „Drzewo za drobne elektrośmieci”. Każdy kto przyniósł zużyte baterie otrzymał sadzonkę drzewa. Uczniowie, towarzyszący im rodzice, a nawet dziadkowie, licznie odwiedzali ogród szkolny. W ciągu dwóch godzin zostały rozdane wszystkie sadzonki, w zamian zebrano kilkaset baterii. Organizacją tego ekologicznego przedsięwzięcia zajęli się uczniowie klasy 3 c gimnazjum wraz z wychowawczynią.

 

Pasowanie

16.10.2018 r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki przedstawiające ich pierwsze dni w szkole. Następnie złożyli uroczysty tekst ślubowania, w którym obiecali być dobrymi uczniami i kolegami. Po czym zostali pasowani szablą przez pana Dyrektora, co oznacza przyjęcie do społeczności szkolnej.

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

28 września 2018 roku obchodziliśmy w szkole VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Wyznaczone Patrole Egzaminacyjne przepytały 95 osób ze znajomości tabliczki mnożenia. Wśród egzaminowanych byli uczniowie oraz ich rodzice. Przepytano również dyrekcję szkoły oraz innych nauczycieli. Wielu z nich odpowiedziało bezbłędnie na wylosowane pytania
i otrzymało Certyfikat Mistrza Tabliczki Mnożenia oraz okolicznościową naklejkę.
Koordynatorzy: Renata Łuczak, Sylwia Matuszak, Maria Szczęsna.

 

Wymiana polsko-niemiecka

„Super cool” – tak wyraziła się o pobycie w Gostyniu jedna z nauczycielek biorących udział w wymianie polsko-niemieckiej uczniów, do jakiej doszło w dniach 24-28 września 2018 r. między szkołą Grund – und Hauptschule w Ottobeuren na Bawarii a Szkołą Podstawową nr 3 w Gostyniu.
Młodzież z niemieckiej szkoły wraz z nauczycielkami była po raz pierwszy w Polsce. Goście spotkali się z Burmistrzem Gostynia Panem Jerzym Kulakiem, zwiedzili Bazylikę, Ratusz oraz zapoznali się z pracą Straży Miejskiej. Uczestniczyli w warsztatach ceramicznych w „Hutniku” oraz zapoznali się z funkcjonowaniem polskiego gospodarstwa rolnego podczas zajęć artystyczno-sportowych w „Łacietej Wsi” w Pogorzeli. Ogromne wrażenie wywarła na nich wycieczka do Wrocławia, gdzie zwiedzili Zoo oraz mieli okazję podziwiać Stare Miasto.
Uczestnicy wymiany z Niemiec poczuli się u nas „jak w domu” i chętnie zostaliby dłużej. Zostały przełamane bariery językowe, nawiązały się nowe przyjaźnie, czego dowodem były łzy podczas pożegnania.
Nad przebiegiem spraw organizacyjnych związanych z wymianą młodzieży czuwały panie: Monika Poświatowska-Gałat oraz Joanna Berger-Dudek.
Miła rewizyta już w maju.

 

„STOP” próchnicy

17 września 2018 r. podczas zebrań z rodzicami w klasach II odbyło się spotkanie z panią Magdaleną Szymoniak przedstawicielką programu Profilaktyki stomatologicznej dla dzieci z gminy Gostyń „STOP PRÓCHNICY”. Prowadząca uświadamiała rodzicom rodzicom jak ważne jest dbanie o zęby dzieci i co to jest lakowanie. Przed wakacjami takie spotkanie odbyło się również z dziećmi. Dzieci miały okazję dowiedzieć się m.in co to jest próchnica, co ją powoduje oraz jak jej zapobiegać. Dowiedziały się także jak używać nitki dentystycznej oraz jak poprawnie szczotkować zęby. Na koniec spotkania każde dziecko dostało ulotkę z adresem i numerem telefonu do gabinetu w którym można dokonać lakowania.

 

Gimbaza czyta maluchom

W maju i w czerwcu 2018 r. uczniowie klasy 2 a pod opieką wychowawczyni pani Sylwii Matuszak realizowali w klasach pierwszych projekt Gimbaza czyta maluchom. Przez kilka tygodni uczniowie spotykali się z najmłodszymi uczniami naszej szkoły i czytali im wiersze Jana Brzechwy. Spotkania cieszyły się ogromną popularnością. Gimnazjaliści starali się pierwszakom przekazać radość z czytania książek. Na zakończenie projektu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 

„W zdrowym ciele zdrowy duch, popieramy każdy ruch!”

Od stycznia do czerwca 2018 r. uczniowie klasy 2 a gimnazjum pod opieką wychowawczyni pani Sylwii Matuszak spotykali się z uczniami 3 a i realizowali projekt „W zdrowym ciele zdrowy duch, popieramy każdy ruch!”. Podczas cyklicznych spotkań uczniowie starali się promować sport. Trzecioklasiści poznali różne dyscypliny sportowe: siatkówkę, pływanie, piłkę nożną, karate, taniec. Gimnazjaliści opowiadali o swoich sukcesach, dzielili się wiedzą i wrażeniami. Podczas zajęć uczniowie poznawali pojęcia sportowe związane z poszczególnymi dyscyplinami. Nie zabrakło oczywiście zajęć ruchowych. Zwieńczeniem cyklu spotkań była minioplimpiada podczas której uczniowie rywalizowali w różnych konkurencjach – skok w dal, skłony, biegi i taniec. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom ze swoimi wynikami.

 

Dzień Patrona Szkoły

14 czerwca nasza szkoła świętowała Dzień Patrona. Podczas uroczystej akademii obejrzeliśmy barwną inscenizację poświęconą Marii Skłodowskiej–Curie, którą przygotowali uczniowie klasy 4 b. Dopełnieniem wiedzy o Patronce była niezwykle interesująca prezentacja multimedialna autorstwa Julii Kopaszewskiej z klasy 2 a, która zdobyła I miejsce w konkursie szkolnym towarzyszącym obchodom Dnia Patrona. Zachwyt publiczności wywołał „Pokaz talentów”, w którym występujący na scenie uczniowie olśnili publiczność różnorodnymi uzdolnieniami. Jak co roku, uroczystość zwieńczyła piękna ceremonia wręczenia przez Dyrektora szkoły dyplomów oraz nagród laureatom konkursów i olimpiad.

 

Konkursy dedykowane Patronce naszej szkoły

Tegorocznym obchodom Święta Patrona Szkoły towarzyszyły konkursy i zabawy, w których wzięli udział wszyscy uczniowie. Najmłodsi wykonali kolorowe zakładki do książki zawierające informacje o Marii Skłodowskiej – Curie. Najładniejsze  przygotowała klasa  3 a szkoły podstawowej. Kolejne zadanie polegało na wyhodowaniu kryształu solnego i zaprezentowaniu go w formie zawieszki. Najwspanialszy okaz należał do Tymoteusza Błaszczyka  z klasy 4 b. Piękne kryształy zostały wyeksponowane na wystawie w holu szkoły. Uczniowie gimnazjum opracowali interesujące prezentacje multimedialne  na temat życia i działalności naukowej Marii Skłodowskiej- Curie. Najciekawsza praca – autorstwa Julii Kopaszewskiej z klasy 2 a – została przedstawiona podczas akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły. Na koniec  wszyscy delektowali się pysznymi babeczkami, bo przecież Patronka naszej szkoły to wspaniała Babeczka. Toteż w przeddzień jej święta każda klasa z pomocą wychowawcy zorganizowała  słodką ucztę.

 

Tydzień z matematyką

W dniach 7-12 maja 2018 r. odbył się w naszej szkole Tydzień z matematyką.
* Przedstawiciele klas trzeciech gimnazjum zmierzyli się z zadaniami logicznymi w EscapeRoom. Magiczny klucz do otwarcia otrzymali uczniowie klasy 3 a, którzy bezbłędnie poradzili sobie z niełatwymi zadaniami. W skład zespołu weszli:
Zuzanna Kordus
Anna Słomianna
Kacper Adamczak
Sławomir Idkowiak
* Czteroosobowe drużyny uczniów klas drugich gimnazjum rywalizowały w konkursie POMYŚL, POLICZ, PODAJ. Najwięcej punktów uzyskali uczniowie klasy 2 a.
Zwycięska reprezentacja to:
Amelia Ziółek
Jakub Leciejewski
Kacper Pietrula
Eryk Tamm
* Uczniowie klas 6 i 7 zmierzyli sie w konkursie „Jeden z dziesięciu”. Odpowiadali na pytania z dziedziny algebry i geometrii. Najlepszy wynik uzyskała reprezentacja klasy 7 a w składzie:
Natasza Banaś
Jesika Jakubowska
Hubert Olejniczak
* „Asy z czwartej klasy” tak nazywał się konkurs dla uczniów klas 4. Najlepszą wiedzą popisali się uczniowie klasy 4 b. Klasę reprezentowali:
Marika Jasińska
Olga Nowak
Zofia Ratajczak
Mikołaj Janowski
* „Szukamy młodych talentów” – pod takim hasłem pracowali uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej. Zmierzyli się z kilkoma zadaniami i zagadkami logicznymi.
Wśród klas pierwszych najlepiej poradziła sobie Maja Krzyżostaniak z 1 a.
Bardzo dobrze wypadli również Mateusz Burzyński z klasy 1 a, Adrianna Kuzia z klasy 1 a, Hanna Jernaś z klasy 1 a, Mikołaj Chudy 1 a, Miłosz Wabiński z klasy 1 b, Jakub Frąckowiak z klasy 1 c.
Spośród uczniów klasy trzeciej najlepszy wynik osiągnęła Magdalena Grala z klasy 3 a SP.
* Dużym powodzeniem cieszyła się czwartkowa Cukiernia Matematyczna.Należało rozwiązać zagadki i rebusy. Zmagania z Królową Nauk osłodziły ciasteczka i babeczki.
* Na parterze szkoły można było oglądać wystawę prac uczniowskich pod nazwą GEOMETRY MATH. Były to postacie z figur geomertrycznych oraz roboty z figur przestrzennych.
Tydzień z matematyką przygotowały nauczycielki matematyki: Sylwia Matuszak, Maria Szczęsna, Renata Łuczak.

 

 

Wizyta przedszkolaków

17 maja 2018 r. odwiedziły nas przedszkolaki z Przedszkola  nr 5 im. Kubusia Puchatka. Dzieci uczestniczyły w lekcji języka polskiego  w klasie 1 a, zamieniliśmy się miejscami  i przez chwilę mogły poczuć się uczniami.

Szóstoklasiści w Warszawie

7 maja 2018 r. klasa 6 a wyjechała na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała spacerom oraz poznawaniu zabytków i uroków stolicy, toteż uczniowie poznali wiele atrakcji turystycznych Warszawy. Po przyjeździe udali się do siedziby TVP, gdzie przewodnik oprowadził ich po kilku pomieszczeniach telewizyjnych, wśród których największe zainteresowanie wzbudziło studio nagrań programu „Pytanie na Śniadanie”. Następnie skierowali się do Centrum Nauki Kopernik,  w którym spędzili popołudnie pełne niecodziennych przeżyć. Mogli zdobyć nowe wiadomości z różnych dziedzin, wykonując mnóstwo eksperymentów i doświadczeń. Z kolei w Muzeum Powstania Warszawskiego przybliżyli sobie wiedzę o jednym z najtragiczniejszych, a zarazem pełnych heroizmu,  wydarzeń w historii naszej ojczyzny. Wizyta w muzeum pozostawiła niezatarte wrażenie za sprawą ekspozycji muzealnych przedstawiających umundurowanie, broń oraz codzienne życie powstańców i ludności cywilnej, a także filmu 3D ukazującego stolicę po wyzwoleniu jako morze ruin. Miłą atrakcją był wieczorny spacer po Starówce, podczas którego zwiedzający mogli zachwycać się pięknem zabytków stolicy i zrobić mnóstwo zdjęć. Następnego dnia szóstoklasiści zwiedzili Zamek Królewski, który wywarł niesamowite wrażenie pięknymi, bogato zdobionymi wnętrzami, a projekcje filmów przedstawiających historię tego miejsca wyposażyły uczniów w najważniejsze informacje. Pogoda dopisywała, więc ogromną przyjemność sprawił również spacer po Łazienkach Królewskich. Pobyt  w stolicy zakończyła wizyta na Stadionie Narodowym, gdzie podczas spoglądania na murawę z najwyższych rzędów widowni, nie zabrakło emocji nie tylko kibicom piłki nożnej.  Do parkingu, na którym czekał autokar, uczniowie dotarli metrem. Późnym popołudniem zmęczeni, ale bardzo zadowoleni  i pełni nowych przeżyć, pożegnali Warszawę.

 

Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

11 maja 2018 r. Gerard Wenderski z klasy 2 e, Bartosz Kuliński z klasy 3 a oraz Szymon Hajduk z klasy 2 f zajęli I miejsce w klasyfikacji drużynowej w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W klasyfikacji indywidualnej najlepszy okazał się Gerard Wenderski, który jako jedyny uczestnik konkursu  bezbłędnie pokonał rowerem tor przeszkód, II miejsce zdobył Bartosz Kuliński.
Uczniów do konkursu przygotowała pani Beata Kasprzak.

 

„Złota Żaba”

Anita Marcinkowskauczennica  klasy 3 d naszego gimnazjum otrzymała wyróżnienie za wysoki poziom prac w I i II etapie
w prestiżowym XXV Konkursie dla Uczniów Gimnazjów „Złota Żaba” 2017/2018 w dziedzinie języka polskiego i literatury
w Swarzędzu.
W konkursie wzięło udział 4820 uczestników z województwa wielkopolskiego i lubuskiego oraz 21 z województwa lubelskiego.
Zadania, z którymi zmierzą się uczestnicy, wymagają logicznego i niestereotypowego myślenia, są pełne językowych niuansów i literackich łamigłówek.
Zamiarem organizatorów jest premiowanie tych, którzy łączą wyobraźnię z umiejętnością szukania niebanalnych rozwiązań. Chcą też eksponować dobrą pracę nauczycieli z uczniami zdolnymi. Patronat medialny nad konkursem sprawuje Polskie Radio Poznań.
Nauczycielem wyróżnionej uczennicy jest polonistka Elżbieta Marciniak- Krenz.

Niecodzienne lekcje

W kwietniu szóstoklasiści wzięli udział w kilku ciekawych wycieczkach, dzięki którym nie tylko aktywnie spędzili czas, ale także poszerzyli wiedzę z różnych dziedzin. Uczniowie zwiedzili Bazylikę na Świętej Górze, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Izbie Leśnej w Nadleśnictwie Piaski oraz lekcji bibliotecznej w Bibliotece Publicznej w Gostyniu. Ponadto zapoznali się z ekspozycją stałą oraz czasową – poświęconą Józefowi Piłsudskiemu – w Muzeum Ziemi Gostyńskiej oraz obejrzeli film o postaniu wielkopolskim, a następnie  odwiedzili miejsca pamięci narodowej w Gostyniu. Wspólnie z uczniami klas czwartych i siódmych wybrali się do gostyńskiego kina na seans „Cudowny chłopak”, a na koniec znakomicie bawili się w parku trampolin „EuroJump” w Lesznie.    
                                   

Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

17 kwietnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły reprezentujący klasy gimnazjalne zajęli I miejsceeliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W skład zwycięskiej drużyny weszli: Bartosz Kuliński z klasy 3 a, Szymon Hajduk z klasy 2 f i Gerard Wenderski z klasy 2 e. Natomiast uczniowie z klas 6 i 7 reprezentujący szkołę podstawową zdobyli IV miejsce. Skład reprezentacji: Oliwia Kuśnierek, Aleksandra Wasielewska, Jakub Fabiański i Jakub Nowak.
Uczniów do konkursu przygotowała pani Beata Kasprzak.