„Zdrowo jem, więcej wiem”

W styczniu uczniowie klasy 1b rozpoczęli cykl zajęć z projektu  „Zdrowo jem, więcej wiem” (etap zimowy), realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Honorowy patronat nad projektem objęła Pani Agata Kornhauser-Duda. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Uczniowie brali udział w zajęciach i konkursach, które skupiały się wokół następujących zagadnień:

  1. Dobre i złe składniki w  naszym pożywieniu.
  2. Turniej wiedzy na temat składników pożywienia.
  3. Pijmy wodę – na zdrowie!
  4. Zaprojektuj Wodolubka.

Uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat składników pożywienia czy znaczenia wody dla naszego organizmu.  Uczestniczyli w konkursie wiedzy oraz w konkursie, mającym na celu zaprojektowanie Wodolubka – postaci, która o swoje zdrowie dba i wodę pije co dnia. (Wystawę Wodolubków można oglądać w sali nr 17.) Pierwszoklasiści  bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach i z wielkim zaangażowaniem wykonywali poszczególne zadania. Takie lekcje zachęcają nie tylko do aktywnego spędzania czasu, ale także do dbania o prawidłowe nawyki żywieniowe.

[nggallery id=118]

Matematyka jest super!

Uczennice klasy 6a wraz z panią Sylwią Matuszak zaprosiły najmłodszych uczniów naszej szkoły na zajęcia otwarte z matematyki. Pokazaliśmy najmłodszym, że matematyka to nie tylko liczby, ale również kolorowy świat wyobraźni. Uczniowie dowiedzieli się, że za pomocą tangramu można ułożyć tysiące obrazków: sylwetki ludzi i zwierząt, przedmiotów, figury geometryczne, literki i liczby. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się kolorowe sześciany – rewelacyjne łamigłówki, które poprzez zabawę, świetnie ćwiczą wytrwałość, cierpliwość, spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną i logiczne myślenie. Pierwszoklasiści poznali też sztukę składania papieru – origami, z zaciekawieniem zaglądali do kącika gier planszowych i robili pamiątkowe zdjęcie z robotem Kajtkiem.
Na zakończenie mali goście otrzymali drobne prezenty. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że matematyka jest super!

[nggallery id=116]

Notek z „górnej półki”

29 lutego uczniowie klas pierwszych wybierali imię dla kota, który niespodziewanie zamieszkał w książkowym zakątku.
Notek należy do pięknej rodziny kotowatych, czyli mruczków, dachowców, jak i dzikich lwów, jaguarów, panter oraz lampartów.
Zwycięzcą konkursu został Alan Jaskółowski z klasy 1a.

Książkowy zakątek dla rodziców

Szkolna biblioteka zachęca rodziców, którzy czekają na zakończenie zajęć swoich pociech, aby przejrzeli ofertę „książkowego zakątka”.
Przygotowaliśmy takie miejsce, gdzie można wygodnie przysiąść na chwilę i dać się ponieść literaturze.
„Jakie książki czytać?
Każdy inne …”.
Dla zniecierpliwionych maluchów także mamy propozycję, bajeczki i kolorowanki.

[nggallery id=113]

Kocham książki

18 lutego trzecioklasistów zachęcaliśmy do trudnej miłości – miłości do książek. Czy zajęcia biblioteczne się powiodły? Czy uczniowie dali się ponieść nurtowi opowieści o życiu toczącym się wokół najważniejszych rzek świata?

Mamy nadzieję, że zaproponowane nowości wydawnicze znajdą czytelników.

Zabawę z globusami i mapą wzbogaciły angielskie słówka i wyrażenia.

[nggallery id=114]

Bal przebierańców

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Karnawałowym Balu Przebierańców”. Dzieci, przebrane w barwne i pomysłowe stroje bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała je do tańców. Animatorzy zadbali o moc pozytywnych wrażeń i uśmiech dzieci. Nasi przebierańcy uczestniczyli w tańcach mini disco, zabawach muzycznych i z chustą Klanza, w konkurencjach sportowych, a także miały możliwość pogrania w kręgle. Dla każdego uczestnika balu przygotowana była zdrowa przekąska i napoje.

[nggallery id=112]

Projekt „Moja wiedza – moja przyszłość”

Zajęcia podsumowujące tegoroczny projekt Moja wiedza – moja przyszłość” odbył się w fantastycznej atmosferze. Grupa dziewcząt z klasy 5c oraz 3b uczestnicząca w zajęciach z języka angielskiego przygotowała przedstawienie oraz warsztaty językowe dla uczniów klasy 3b. Uczniowie poznali tajniki legend irlandzkich. Tym razem wybrali się z wizytą do króla Lira.
„Dzieci króla Lira” to wspaniała propozycja dla młodego widza.
Irlandzkie mity, które dzieci przyswoiły od września okazały się doskonałym powodem do pogłębienia wiedzy i rewelacyjnym pomysłem, aby pochwalić się swoim talentem aktorskim. Podczas mile spędzonego czasu narodziło się wiele planów i pomysłów, którymi będziemy się kierować planując kolejne zajęcia projektowe. Przedstawienie miało również na celu podziękowanie sobie za zaangażowanie we wspólną pracę i naukę.

[nggallery id=117]

 

„Matematyczne ozdoby choinkowe”

14 stycznia został podsumowany międzyszkolny konkurs „Matematyczne ozdoby choinkowe” zorganizowany przez panie: Sylwię Matuszak i Beatę Kasprzak
I miejsce zajęła Marcelina Kostrzewska ze Szkoły Podstawowej w Siemowie. Na II miejscu znalazła się Zuzanna Gruszczyńska, uczennica klasy 6a naszej szkoły. III miejsce zdobyła Zuzanna Tomczak ze Szkoły Podstawowej w Goli.
Natomiast wyróżnienia otrzymali: Zofia Ratajczak z klasy 6b oraz Aleks Matuszak z klasy 5a.

Przy ocenie brano pod uwagę kreatywność, zastosowaną technikę, walory artystyczne i estetyczne.

[nggallery id=110]

Gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!

Jak co roku nie mogło naszej szkoły zabraknąć w finale WOŚP. Uczniowie klas 3a i 3c wystąpili na scenie w „Hutniku”, gdzie odbywał się koncert i licytacje oraz przygotowano wiele atrakcji dla uczestników i gości. Na zakończenie otrzymaliśmy podziękowanie za „koncertowe granie w XXVIII Gostyńskim Finale WOŚP”.

[nggallery id=109]

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

15.01.2020 r. nasza szkoła, jak co roku zagrała dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbieraliśmy pieniądze dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Udział w tym wyjątkowym wydarzeniu wzięła cała szkoła, a także rodzice, którzy wykazali się wielkim zaangażowaniem. Dzięki temu, że wszyscy otworzyli swoje serca, udało nam się pobić rekord z zeszłego roku o całe 500 zł i łącznie zebraliśmy 4900 zł.

28.01.2020 zostaliśmy zaproszeni na podsumowanie tej wspaniałej akcji i otrzymaliśmy podziękowanie z rąk samego szefa sztabu gostyńskiego. Wszystkim bardzo dziękujemy za okazane serce i wsparcie.

[nggallery id=108]

Wycieczka do Urzędu Miejskiego w Gostyniu

18 grudnia 2019 r. w ramach projektu Moja wiedza – moja przyszłość” zorganizowana została wycieczka do urzędu miasta. W spotkaniu z panem Grzegorzem Skorupskim wiceburmistrzem Gostynia, nauczycielem historii, autorem książek, Gostyńskiej Gry Miejskiej oraz Escape roomu udział wzięło 21 uczniów dwóch grup projektowych koła gier planszowych.

Spotkanie zorganizowały panie: Sylwia Matuszak i Maria Szczęsna.

[nggallery id=107]

Banko-Mat

W środę 4 grudnia odbył się finał Szkolnego Konkursu Matematycznego Banko-Mat. Uczniowie dzielnie zmagali się z trudnymi zadaniami i ostatecznie po dogrywce w kategorii klas 2 i 3 zdobywcą I miejsca został Miłosz Wabiński z klasy 3 b, II miejsce zajął Kacper Jędryczka z klasy 2 c, a na III miejscu znalazła się Maja Krzyżostaniak z klasy 3 a.
W grupie uczniów z klas 5 i 6 najlepsza okazała się Antonina Frost z klasy 5 c i zdobyła I miejsce, tuż za nią na II miejscu znalazł się Tymoteusz Błaszczyk z klasy 6 b, a III miejsce zajęła Malwina Stachowiak z klasy 5 b.
Nagrody ufundowane przez Alior Bank wręczyła p. Hanna Duda.
Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Organizatorkami konkursu były panie: Renata Łuczak, Agnieszka Walczak-Kobus, Joanna Wróblewska.

[nggallery id=104]

Zajęcia w bibliotece szkolnej

W piątek 22 listopada odbyły się zajęcia biblioteczne dla uczniów korzystających ze świetlicy szkolnej. Uczniowie wzięli udział w quizie czytelniczym, wysłuchali wiersza J. Brzechwy „Stonoga”, rozwiązywali zagadki matematyczne, odszyfrowywali hasła ukryte w kolorowance matematycznej oraz zapoznali się z nowościami wydawniczymi w bibliotece. Celem zajęć było rozwijanie u dzieci umiejętności logicznego myślenia oraz czytania ze zrozumieniem.

Zajęcia przygotowały i prowadziły: p. Jolanta Wolna i p. Maria Szczęsna.

[nggallery id=105]

„Święta tuż, tuż…”

22.11.2019 r.  w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego „Święta tuż, tuż…” Wzięło w nim udział 18 uczniów z klas I-III. Uczestnicy zaprezentowali ciekawe i wesołe wiersze na temat Świętego Mikołaja oraz Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie wykazali się świetną znajomością tekstów oraz wysokimi umiejętnościami recytatorskimi. Poziom wystąpień był wysoki, dlatego komisja w składzie: p. Maria Pazoła, p. Zofia Wojciechowska, p. Marta Stefaniak oraz p. Marta Stężycka nie miała łatwego zadania. Ostatecznie wyłoniono następujących laureatów, którzy zakwalifikowali się do etapu gminnego: Natalia Danielczyk, Kacper Jędryczka oraz Tymon Gendera.

Dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki. Wszystkim uczestnikom oraz laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach.

[nggallery id=106]

Historia na wyciągnięcie ręki

21 października ósmoklasiści wybrali się na jesienną wyprawę, podczas której zwiedzili Międzyrzecki Rejon Umocniony, czyli system fortyfikacji zbudowany przez Niemców przed II wojną światową. Dziś w tunelach znajduje się największa w Polsce „sypialnia” nietoperzy, w której zimuje ponad 30 tys. osobników. Mimo że pod ziemią temperatura nie przekracza 10 st. Celsjusza, zwiedzających doskonale rozgrzewały emocje spaceru w półmroku korytarzy lekko rozświetlonych latarkami. Przewodnik w bardzo interesujący sposób opowiedział nie tylko historię tego miejsca, ale również przytoczył anegdoty związane z fortyfikacjami, które kryją w sobie wiele tajemnic. Wyobraźnię turystów pobudzają szczególnie legendy o kosztownościach i dziełach sztuki znajdujących się w nieodkrytych jeszcze zakamarkach MRU. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pomieszczenia bunkra, w których zostało zrekonstruowane wyposażenie z okresu II wojny światowej. Atrakcją okazała się także krótka przejażdżka oryginalnym wagonem podziemnej kolejki. Natomiast na powierzchni największą uwagę przyciągały zapory przeciwczołgowe, tzw. „zęby smoka”.            

MRU to niezapomniane miejsce – nie tylko gratka dla miłośników bunkrów i poszukiwaczy przygód, ale przede wszystkim niepowtarzalna lekcja historii.

Wycieczkę klasową zakończyła wizyta w pobliskim Świebodzinie, gdzie znajduje się Pomnik Chrystusa Króla Wszechświata, który mierzy 36 metrów.

[nggallery id=102]

„Gorzka czekolada…”, czyli przyjemne z pożytecznym

16 października szóstoklasiści z klasy 6 b na zajęciach bibliotecznych rozmawiali o najważniejszych wartościach w życiu nastolatków. Opowiadania Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz stały się inspiracją do dyskusji o dylematach młodych ludzi. Drugoklasistów natomiast zachęcaliśmy do literatury uczącej wrażliwości, odpowiedzialności i kreatywności.

[nggallery id=94]

Godzina wychowawcza, czyli nowe wersje inspirujących bajek

13 września uczniowie klasy 5 a próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy literatura może wyzwalać marzenia, zachęcać do odważnych działań na rzecz innych ludzi, uczyć wrażliwości.
Wychowawcze treści odkrywali w „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, o znaczeniu miłości dowiedzieli się za sprawą przygód psa Bailey’a, bohatera bestsellera „Był sobie pies”, a w dobry humor wprawiły kłopoty Mikołajka.
Podsumowując, im więcej czytam, tym więcej wiem!
Szkolna biblioteka zaprasza.

[nggallery id=98]

Oko w oko z Białą Damą

12 października uczniowie z klas 5-6 w ramach projektu „Moja wiedza, moja przyszłość” wzięli udział wycieczce do Kórnika. Uczniowie zwiedzili zamek, a potem w jesiennym Arboretum szukali śladów Białej Damy. Zwieńczeniem wyprawy był pobyt w Borówcu, gdzie oglądaliśmy największą makietę kolejową w Polsce.

Opiekunkami podczas wycieczki były panie Renata Łuczak, Sylwia Matuszak i Małgorzata Pietrula.

[nggallery id=95]

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

4 października 2019 r. obchodziliśmy w szkole IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Akcja zorganizowana została pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają. Cztery szkolne patrole sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia wśród uczniów i rodziców. Przepytano również dyrekcję szkoły oraz innych nauczycieli. Egzamin pomyślnie zdało 118 uczestników, uzyskując tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA oraz okolicznościową odznakę.

Koordynatorzy: Renata Łuczak, Maria Szczęsna, Sylwia Matuszak.

[nggallery id=99]

Wycieczka edukacyjna klasy 6a i 6b

Dzień Chłopaka 30.09.2019 r. uczniowie dwóch klas szóstych spędzili na wycieczce w Poznaniu i Suchym Lesie.

W kinie IMAX uczniowie obejrzeli film POD TAFLĄ OCEANU 3D. Dzięki niezwykłej technologii świat oceanu dosłownie opływał salę kinowa, sprawiając, ze widzowie znajdują się w środku filmu. W programie wycieczki były również zajęcia w Centrum edukacyjnym ŁAMIGŁÓWKA w Suchym Lesie. W czasie interaktywnej zabawy uczniowie odkrywali matematykę nie tylko w przyrodzie.

Opiekunkami podczas wycieczki były panie Maria Szczęsna, Danuta Czerwińska i Jolanta Wolna.

[nggallery id=100]

Szkolne czytanie

26 września 2019 r. trzecioklasiści w ramach ogólnopolskiej akcji czytania na głos gościli na zajęciach bibliotecznych. Poznawali ciekawostki o książkach, formułowali sześć powodów dlaczego warto czytać, a następnie słuchali fragmentów literatury prezentowanej przez nauczycielki i p. bibliotekarkę.
Szukali również dobrego miejsca, gdzie można czytać i wybierali najdogodniejsze pozycje.
A Ty, już wiesz?

[nggallery id=97]

„Irlandia w szkole” w roku szkolnym 2018/2019

W roku szkolnym 2018/2019  w zrealizowany został projekt pt. „Irlandia w szkole” organizowanym przez Fundację Kultury Irlandzkiej pod patronatem Konsulatu Irlandii w Poznaniu. Zajęcia prowadzone były nieodpłatnie po lekcjach, podczas warsztatów organizowanych w szkole lub w siedzibie TPI. Uczestnikami projektu byli uczniowie klas  2 b, 4 a, 4 b, 4 c oraz 5 b. Koordynatorem projektu była pani Beata Karpińska-Kasztelan.

Dla uczniów klasy 2 b przeznaczony był projekt  pt. Z Seanem przez świat”.

Celem  projektu było zapoznanie dzieci z kulturą wybranych krajów i krain anglojęzycznych. Głównym bohaterem projektu była owieczka o imieniu Sean. Z nią dzieci  poznawały poszczególne kraje i krainy anglojęzyczne – Irlandię, Anglię, Szkocję i Walię. Każda prezentacja multimedialna była przygotowana w taki sposób, by pokazać dzieciom najbardziej charakterystyczne elementy danego kraju zarówno w aspektach związanych z szeroko rozumianą kulturą jak i geografią, światem fauny i flory, kuchni itd.

Poszczególne zajęcia były poszerzone o warsztaty plastyczne, zajęcia z tradycji związanych ze świętami np. Bożego Narodzenia, z podkreśleniem Dnia św. Patryka.

Każde zajęcia składały się z prezentacji multimedialnej uwzględniającej elementy wyróżniające dany kraj. Prezentacja była przygotowana w taki sposób, by jak najbardziej zainteresować dzieci, a więc nie zabrakło więc w niej filmików prezentujących  muzykę, taniec czy sport.

Każde z dzieci otrzymało kolorowankę z głównym bohaterem zajęć czyli Seanem.

Tematy warsztatów:

1.  W zielonej Irlandii

2. W krainie chórów i dłuuuuuugich słów -Walia

3.  W krainie kiltów i dud – Szkocja

4. Herbatka u królowej – Anglia

Zajęcia odbywały się na terenie szkoły oraz w siedzibie fundacji TPI. Osobą prowadzącą zajęcia była pani Justyna Schramm oraz koordynator projektu pani Beata Karpińska-Kasztelan.

Efektem udziału w projekcie było:

– udział w grach  i zabawach językowych,

– zapoznanie uczniów z historią, tradycjami i kulturą Irlandii,

– udział w warsztatach językowych,

– udział w konkursie – Ciekawostki irlandzkie,

– spotkanie z prezesem Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego panią Justyną Schramm-Mazurek,

– otrzymanie czasopism irlandzkich, quizów, plakatów, gadżetów, maskotek,

– podwyższenie kompetencji językowych.

 

Innowacja pedagogiczna z języka angielskiego „Open doors”. Język angielski dla każdego w roku szkolnym 2018/2019.

„Open doors” to projekt innowacyjny przygotowany dla uczniów klasy piątej. Zajęcia prowadzone były nieodpłatnie przez panią Beatę Karpińską-Kasztelan, a skierowane były do uczniów pragnących pogłębić swoją wiedzę. Zajęcia rozpoczęły się w październiku 2018 r. i odbywały się w każdy poniedziałek o godz. 7.15. przez cały rok szkolny. Materiały, formy pracy oraz pomysły zaczerpnięte zostały z książki pt.500 ACTIVITIES FORTHE PIMARY CLASSROOM.IMEMEDIATE IDEAS AND SOLUTIONS.CAROL READ. wyd. Macmillan. Realizacja założeń dotyczyła między innymi rozwoju  kompetencji komunikacyjnej. Aby uczniowie mogli rozwijać zdolności językowe, wykorzystywane były różnorodne metody i formy pracy pozwalające na kontakt z żywym językiem oraz wszechstronne rozwijanie podstawowych elementów znajomości języka obcego: czytania ze zrozumieniem, mówienia, pisania oraz słuchania. Uczniowie przygotowywali scenki, by ćwiczyć praktyczne wykorzystanie poznanych struktur językowych w naturalnych sytuacjach komunikacyjnych. Doskonalili swoje umiejętności językowe poprzez czytanie literatury w formie tradycyjnych książek w wersji tzw. easy readers oraz oglądanie filmów w wersji oryginalnej (anglojęzycznej). Podczas zajęć wykorzystywane były różnorodne gry i zabawy językowe (quizy, krzyżówki itp.).

W trakcie zajęć wykorzystywany był Internet oraz inne nowości techniczne. W ramach korzystania z zasobów Internetu, uczniowie odwiedzili  wiele stron i portali internetowych, pełnych atrakcyjnych gier i zabaw dla uczących się języka np. Quizzes .

Efektem uczestnictwa w projekcie były:

  • otrzymane przez uczniów wyróżnienia w konkursach językowych,
  • uzyskanie bardzo dobrych i celujących ocen z języka angielskiego,
  • spotkanie z prezesem Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego (marzec 2019),
  • udział w warsztatach językowych –Tradycje i mity irlandzkie (czerwiec2019),
  • udział w scenkach językowych podczas warsztatów językowych odbywających w ramach projektu „Irlandia w szkole” (czerwiec 2019).

[nggallery id=91]

FINAŁ KONKURSU „Internetowa Liga Łamigłówkowa”

W dniach 10 – 11 czerwca 2019 r. trzech uczniów naszej szkoły udało się do stolicy Podlasia, aby wziąć udział w  finale konkursu „Internetowa Liga Łamigłówka”.  W czasie wyprawy „na koniec świata” (jak określiła pani Przewodnik) zwiedziliśmy najciekawsze okolice Białegostoku: Kruszyniany – osadę tatarską, Silvarium (ogród  leśny) w Puszczy Knyszyńskiej i Supraśl. W miejscowości, gdzie odbywał się  finał, Białymstoku zobaczyliśmy m. in. pałac i park Branickich, a także  rynek Kościuszki.

Finał konkursu  organizowanego przez Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM odbył się w dniu 11 czerwca 2019 r. na Politechnice Białostockiej. Gratulacje dla Laury Kolak i Patryka Podjuka z klasy 3 f, którzy dzielnie przeszli przez dwa etapy finału. W czasie oczekiwania na kolejne etapy nauczyciele i uczniowie zostali zapoznani przez Rajmunda Stasiewicza, pracownika Politechniki Białostockiej z grami m. in. Dixit oraz Set. Po finale uczestnicy wzięli udział w Interaktywnej wystawie „Matematyczny poCiąg”.

[nggallery id=83]

Wycieczka do Poznania klasy 5a i 5b

4 czerwca  2019 r. uczniowie klasy 5a i 5b zwiedzali  stolicę  Wielkopolski od kuchni  –  biorąc udział  w  warsztatach: ROGALOWE MUZEUM, BRAMA POZNAŃ BLUBRY 6D.

[nggallery id=85]

Projekt „Moja wiedza – Moja przyszłość” w klasie 2 b

3 czerwca grupa uczniów klasy 2 b gościła  na zajęciach  „Język angielski dla najmłodszych” panią Justynę Schramm-Mazurek, która od wielu lat współpracuje z panią Beatą Karpińska-Kasztelan w ramach projektu „Irlandia w szkole”. Dzięki ciekawej prezentacji dowiedzieliśmy się, że w tym kraju mówi się po irlandzku i po angielsku. Wraz z barankiem Sean zapoznaliśmy się z baśniami i ciekawymi  irlandzkimi zabytkami, przemierzyliśmy  przepiękne okolice Zielonej Wyspy. Pani Justyna z ogromną pasją i zaangażowaniem opowiadała o irlandzkich duchach i skrzatach. Uczniowie fantastycznie bawili się słuchając historii o olbrzymach.

[nggallery id=93]

Projekt „Moja wiedza – Moja przyszłość”

3 czerwca grupa uczniów klasy 4 b gościła  na zajęciach  „Język angielski naszą przyszłością” panią Justynę Schramm-Mazurek, która od wielu lat współpracuje z panią Beatą Karpińską-Kasztelan w ramach projektu „Irlandia w szkole”. Dzięki ciekawej prezentacji dowiedzieliśmy się, że w tym kraju mówi się po irlandzku i po angielsku. Zobaczyliśmy ciekawe irlandzkie zabytki  i przepiękne zielone  krajobrazy. Każdy mógł przymierzyć irlandzki strój i poćwiczyć irlandzkie słówka. Pani Justyna zachęcająco opowiedziała o tym, z czego słynie ten tajemniczy kraj: 
– Irlandia jest jedynym krajem świata, którego symbolem narodowym jest instrument muzyczny – harfa,
– oficjalnymi językami tego kraju jest irlandzki oraz angielski, jednak większość osób porozumiewa się w języku angielskim,
– na całym świecie Irlandia znana jest z browaru Guinness, irlandzkim odpowiednikiem polskiego Tłustego Czwartku jest Pancake Teusday „Dzień Naleśnika”,
– raz na cztery lata wypada szczególny dzień, w którym to kobiety oświadczają się mężczyznom. Dzieje się to 29 lutego.
– Podkreśliła irlandzkie podejście do czasu, które  jest podobne do podejścia Hiszpanów, czy Włochów. W skrócie nie przykładają wagi do punktualności, a zegarek jest zbędnym dodatkiem.

 Niewątpliwie było to bardzo inspirujące spotkanie, a pani Justyna  obiecała, że jeszcze nas odwiedzi nas na zajęciach w przyszłym roku szkolnym.

[nggallery id=90]

„Czwartoklasiści z wizytą w Nadleśnictwie Piaski”

W czerwcu 2019 r. w ramach współpracy z Biblioteką Miejską w Gostyniu uczniowie klasy 4 a wraz z wychowawczynią Beatą Karpińską – Kasztelan odwiedzili Nadleśnictwo Piaski, w ramach  zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych.

 Zajęcia w Izbie Leśnej Nadleśnictwa Piaski prowadzone były  przez osobę odpowiedzialną za edukację przyrodniczo-leśną.

Uczniowie wysłuchali informacji o procesach zachodzących w przyrodzie oraz kontroli stanu środowiska leśnego. Pozwala to leśnikom na wczesne wykrycie zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na aktualny stan lasu.  Zapoznali się również z topografią obszaru Nadleśnictwa Piaski, które leży w strefie zlodowacenia Środkowopolskiego i w strefie zlodowacenia Bałtyckiego, tzw. stadiału Leszczyńskiego.

[nggallery id=89]

„Gżegżółka”

30 maja 2019 r. został przeprowadzony konkurs ortograficzny „Gżegżółka” dla klas trzecich gimnazjum, w którym
I miejsce zajął Eryk Tamm z klasy 3 a;
II miejsce  – Amelia Ziółek z klasy 3 a;
III miejsceMartyna Moder z klasy 3 c.
Zdobywca I miejsca zasłużył tym samym  na tytuł mistrza szkolnej ortografii. Nasi zwycięzcy wykazali się bardzo dobrą znajomością reguł, zasad ortograficznych i potrafili je stosować w praktyce, a poprawność zapisu pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym to niezwykle cenna umiejętność.
Opiekunowie uczniów: Wanda Andrzejewska i Elżbieta Marciniak – Krenz

Wojewódzkim Turnieju Białych Piór

Julia Kopaszewska – uczennica klasy 3 a gimnazjum zdobyła II miejsce, a Artur Gałat – uczeń klasy 7 a szkoły podstawowej, otrzymał wyróżnienie w 38. Wojewódzkim Turnieju Białych Piór im. Ewy Gajowieckiej. To uczniowie szczególnie utalentowani literacko. Warto przypomnieć, że praca Artura już po raz drugi została dostrzeżona i nagrodzona w tym prestiżowym konkursie. Z kolei Julia, w trakcie nauki w gimnazjum, wielokrotnie osiągała sukcesy w wielu zmaganiach konkursowych o charakterze literackim, choćby w  „Dialogu z rzeczywistością
Opiekunowie uczniów: Wanda Andrzejewska i Maria Pazoła.

Wymiana polsko-niemieckiej młodzieży

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dniach 20-24 maja w wymianie międzyszkolnej w Niemczech w miejscowości Ottobeuren. Młodzież poznała burmistrza partnerskiej miejscowości i zwiedziła zamek Neuschwanstein we Fűssen oraz historyczne miasto Memmingen. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach szkolnych i wspinaczkowych oraz grali w nożnego golfa.

Pobyt zacieśnił więzy przyjaźni między naszymi uczniami a rówieśnikami z Niemiec. Wymianę zorganizowały i sprawowały opiekę nad jej przebiegiem nauczycielki języka niemieckiego pani Monika Poświatowska-Gałat i pani Joanna Berger-Dudek.

[nggallery id=82]

Fascynujący „Tydzień z matematyką”

Od 20 do 24 maja 2019 r. po raz kolejny w naszej szkole zorganizowaliśmy „Tydzień z matematyką”

W poniedziałek na lekcjach uczniowie klas 1-5 wykonywali plakaty promujące Królową nauk. W kategorii klas 1-2 zwycięstwo jury przyznało klasie 1 b, a w kategorii klas 4-5 klasie 4 c.

We wtorek odbyły się konkursy w klasach 4 i 5.  W „Rozgrywkach klas 4”I miejsce zajęła klasa 4 a w składzie: Martyna Dajewska, Aleks Matuszak, Piotr Polaszyk i Mateusz Zieliński. Kolejne miejsca zajęły odpowiednio klasa 4 c i 4 b. W „Turnieju klas 5” na I miejscu znalazła się drużyna z klasy 5 b w składzie: Olga Nowak, Filip Dwojak, Mikołaj Janowski i Tymoteusz Błaszczyk. Miejsce drugie zajęła klasa 5 a, a trzecie5 c

 W środę odbyły się konkursy układania pianek.

Najlepsi w kategorii 3D (układanie kostki): I miejsce (ex aequo) Aleks Matuszak z klasy 4 a oraz Bartosz Grunt z klasy 5 c, II miejsceJakub Konarski z klasy 5 c. III miejsceZuzanna Gruszczyńska z klasy 5 a.

Najlepsi w kategorii 2D (układanie ramki): I miejsceAleks Matuszak z klasy 4 aII miejsceAleksandra Wendzonka 3 f (GIM), III miejsceZuzanna Gruszczyńska z klasy 5 a.

W czwartek popularnością cieszyły się słodkości z Cukierni matematycznej, a podczas lekcji uczniowie wkroczyli w krainę Math Vegas rozgrywając różnego rodzaju potyczki i turnieje grając w planszówki.

W piątek podziwiać mogliśmy  wystawy poniedziałkowych plakatów oraz „Matematyka w obiektywie” – zdjęć wykonanych przez naszych uczniów. I miejsce uzyskała praca Sonii Bruscia z klasy 3 a „Okrąg”, II miejsce„Punkt przecięcia” Aleksandry Wendzonki z klasy 3 f, a III miejsce„Smakowite okręgi” autorstwa  Artura Gałata z klasy 7 a.

W matematycznym Escape roomie bezkonkurencyjne okazały się klasy: 3 a, 3 f i 8 a,  które najszybciej rozwiązały zagadkę z uwolniły Alicję z Krainy matematyki.

W czwartek 6 czerwca odbył się konkurs Sudoku. Wzięło w nim udział 26 uczniów naszej szkoły. Rywalizowali w trzech kategoriach. Tytuł MISTRZA SUDOKU 2019 r. zdobyli: Tomasz Zaremba z klasy 1 a, Maja Krzyżostaniak z klasy 2 a, Michalina Jankowska z klasy 2 b, Mateusz Zieliński z klasy 4 a, Zofia Ratajczak z klasy 5 b, Laura Kołak z klasy 3 f GIM, Wiktoria Przybył z klasy 3 a GIM, Kacper Poślednik z klasy 3 a GIM.  

Tegorocznym hitem okazały się turnieje szachowe, które rozgrywaliśmy w dwie kolejne środy. Ostatecznie, po zaciętej walce i wielu meczach, zwycięzcą, zdobywając tym sam tytuł Hetmana szachowego, okazał się Szymon Hajduk z klasy  3 f.

Przez cały tydzień popularnością cieszyły się szachy ogrodowe, oraz  zabawy w klasy, wyklejanki i gry na korytarzach szkoły, na informatyce uczniowie wykonywali prace z figur geometrycznych. Najciekawsza okazała się kompozycja autorstwa Piotra Polaszyka z klasy 4 a.

W sobotę najlepsi matematyce zmierzyli się w Maratonie matematycznym.

Rok 2019 jest Jubileuszowym Rokiem Matematyki. To również 100-lecia istnienia Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

W ramach obchodów  Jubileuszowego  Roku Matematyki nasza szkoła zgłosiła się do  projektu „Fraktal na stulecie”.

81 uczniów z czterech  klas (3 a, 3 c, 3 e, 8 a) wzięło udział w zabawie polegającej na ułożeniu na boisku szkolnym fraktala jakim jest Trójkąt Sierpińskiego. Akcja polegała  na ułożeniu „żywego” Trójkąta Sierpińskiego z pomocą uczniów w różnych częściach Polski, zgłosiło się do niej blisko 300 szkół i organizacji.

Pokazaliśmy , że matematyka jest piękna.

Zabawy i konkursy prowadziły panie: Renata Łuczak, Sylwia Matuszak, Maria Szczęsna i Beata Kasprzak.

[nggallery id=84]

 

 

Eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

23 maja 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Koninie. Szymon Hajduk z klasy 3 f, Gerard Wenderski z klasy 3 e oraz Kacper Poślednik z klasy 3 a
w klasyfikacji drużynowej zajęli wysokie VII miejsce. Godnie reprezentowali naszą szkołę również uczniowie klas piątych: Zuzanna Szymczak, Zofia Ratajczak, Mikołaj Janowski i Nikolas Wajchert.

Uczniów do konkursu przygotowała pani Beata Kasprzak.

[nggallery id=80]

Siatkówka Plażowa

14 maja 2019 r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu w siatkówce plażowej dziewcząt. Pogoda jednak zmusiła organizatorów do rozegrania turnieju w sali. Do rozgrywek przystąpiły cztery szkoły: SP 1 Gostyń, SP 3 Gostyń, SP Piaski oraz SP w Pogorzeli, każdą ze szkół reprezentowały 2 pary. Dwa najlepsze zespoły awansowały do etapu rejonowego.  Naszą szkołę reprezentowały Aleksandra Hajduk z Laurą Kołak oraz Julia Kopaszewska z Aleksandrą Michalak. W fazie grupowej Julia z Olą wygrały wszystkie mecze zajmując I miejsce; Ola z Laurą przegrały tylko 1 mecz i zajęły miejsce II. W kolejnej fazie o miejsca medalowe dziewczyny musiały zagrać mecz przeciw sobie. Ostatecznie na 8 par Ola z Laurą zajęły II miejsce i awansowały do dalszego etapu, Julia z Olą zajęły IV miejsce.

22 maja odbyły się Mistrzostwa Rejonu. W turnieju wystąpiło 9 zespołów. Nasza para: Ola z Laurą w fazie grupowej wygrały mecze z parami z Wolsztyna i Nowego Belęcina dzięki czemu w kolejnym etapie grały o miejsca medalowe. W drugiej fazie dziewczęta przegrały mecz z parą z SP 9 z Leszna i wygrały z parą z ZS w Kaszczorze. W całym turnieju zajęły II miejsce i wywalczyły awans do Finału Wojewódzkiego.

[nggallery id=78]

„Noc Muzeów” w naszej szkole

„Noc Muzeów” w naszej szkole rozpoczęły występy najmłodszych „Żywiołków”, czyli uczniów klas I i II. Starsze dzieci zaprezentowały swoje pomysły w pokazie mody.

Publiczność dopisała i po części artystycznej rozpoczęły się wspólne śpiewy przy ognisku, rozmowy przy kawie i ciastkach.

Ogromną popularnością cieszyło się stoisko z farbkami i kredkami, gdzie uzdolnione plastycznie uczennice naszej szkoły wykonywały ciekawe „malunki” na twarzach gości.

[nggallery id=87]

Mistrzostwa Powiatu w trójboju LA

20 maja 2019 r. na stadionie w Gostyniu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Trójboju LA. Naszą szkołę reprezentował zespół dziewcząt w składzie: Paulina Tyczewska, Jagna Antkowiak, Agata Ratajczak, Wiktoria Haraźna, Maria Grzywaczyk i Malwina Stachowiak oraz zespół chłopców: Dawid Lutyński, Oskar Leśniarek, Mikołaj Janowski, Antoni Wojtkowiak, Radosław Wrotyński i Krystian Wrotyński.

Dziewczęta zajęły II miejsce i awansowały do etapu rejonowego. Dodatkowo indywidualnie Paulina zdobyła II miejsce w biegu na 60 m i III miejsce w rzucie piłeczką palantową oraz Agata III miejsce w biegu na 60 m.

Chłopcy zajęli miejsce III. Indywidualnie medale zdobyli: Mikołaj srebrny, a  Dawid brązowy w biegu na 60m, Oskar brązowy w rzucie piłeczką palantową i również awansowali do etapu rejonowego.

[nggallery id=79]

Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

10 maja 2019 r. odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa
w Ruchu Drogowym.
W kategorii drużynowej uczniów powyżej 12 lat I miejsce zdobyli reprezentanci naszej szkoły: Gerard Wenderski z klasy 3 eSzymon Hajduk z klasy 3 f oraz Kacper Poślednik z klasy 3 a. W klasyfikacji indywidualnej najlepszy okazał się Szymon Hajduk, a Gerard Wenderski znalazł się na II miejscu. 
W kategorii drużynowej uczniów poniżej 12 lat II miejsce wywalczyli przedstawiciele klas piątych naszej szkoły: Zuzanna Szymczak z klasy 5 cZofia Ratajczak, Mikołaj Janowski oraz Nikolas Wajchert z klasy 5 b. W klasyfikacji indywidualnej na III miejscu znalazł się Mikołaj Janowski.
Uczniów do konkursu przygotowała pani Beata Kasprzak.

[nggallery id=77]

Konkurs Kangur Matematyczny 2019

21 marca 2019 r. odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR.           

Konkurs przeprowadzany jest w sześciu kategoriach:

„Żaczek” — klasy 2. szkół podstawowych;

„Maluch” — klasy 3. i 4. szkół podstawowych;

„Beniamin” — klasy 5. i 6. szkół podstawowych;

„Kadet” — klasy 7. i 8. szkół podstawowych;

„Junior” — klasy III gimnazjów, I liceów i techników, I, II i III szkół branżowych;

„Student” — klasy II i III liceów oraz II, III i IV techników.

W naszej szkole  do konkursu zgłosiło się 23 uczniów w 5 kategoriach: Żaczek  – 1 uczeń, Maluch – 2, Benjamin – 10, Kadet – 5,  Junior – 5. Uczestnicy przez 75 minut rozwiązywali test złożony z zadań o różnym poziomie trudności.

Konkurs odbywa się w wielu szkołach w Polsce, bierze w nim udział ok. 350 tys. młodych matematyków w różnych kategoriach wiekowych, na świecie w kilkudziesięciu państwach ok. 6 mln uczniów.

Wyniki poznamy 9 maja.

[nggallery id=75]

Dzień Liczby Pi

Gdy podzielisz obwód koła
przez średnicę tego stwora
to otrzymasz w przybliżeniu
3,14 w oka mgnieniu

 14 marca świętowaliśmy Dzień Liczby Pi. Na lekcjach matematyki uczniowie obejrzeli film o liczbie pi. Były wiersze, doświadczenia na zrozumienie tej niezwykłej liczby oraz  przykłady w życiu codziennym. Szkolny korytarz oplótł nieskończony wąż Pi. Każdy mógł Sprawsprawdzić, czy  data jego  urodzin znajduje się w  nieskończonym rozwinięciu . Na deser były ciekawostki związane z liczbą pi.

Święto zorganizowały nauczycielki matematyki: Renata Łuczak, Sylwia Matuszak i Maria Szczęsna.

[nggallery id=74] 

XVll Festiwal Piosenki Obcojęzycznej

11 marca 2019 r. odbył się XVll Festiwal Piosenki Obcojęzycznej w ZSO w Gostyniu. Aleksandra Hajduk z klasy 3 f zajęła II miejsce brawurowo mierząc się z utworem Demi Lovato „Stone Cold”. Natomiast III miejsce wyśpiewała Julia Rymkiewicz z klasy 3 c wykonując napisaną i skomponowaną przez siebie piosenkę pt. „Remember Me”. 

Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej Dziewcząt

7 marca 2019 r. w hali Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu odbył się Finał Mistrzostw Powiatu w Piłce Siatkowej Dziewcząt.
W turnieju wystąpiły cztery zespoły, które awansowały z eliminacji: SP w Piaskach, SP w Bodzewie, SP nr 1 Gostyń oraz SP nr 3 Gostyń.

Mecze pokazały, że poziom umiejętności był bardzo wyrównany, dwukrotnie o zwycięstwie decydował tie-break.

Reprezentacja nasze szkoły zajęła II miejsce przegrywając w tie-breaku z SP w Piaskach, III miejsce wywalczyły zawodniczki z SP 1 Gostyń, IV miejsce zajęły dziewczęta z SP w Bodzewie.

W zespole grały: Aleksandra Hajduk, Aleksandra Michalak, Julia Kopaszewska, Laura Kołak, Maria Gubańska, Olga Dubaniewicz, Weronika Chryc, Barbara Michalak, Wiktoria Przybył, Zuzanna Rogala i Sandra Bzdenga.

[nggallery id=73] 

Śpiewanie w języku angielskim

Uczennice naszej szkoły Natasza Banaś z klasy 8 a, Aleksandra Hajduk z klasy 3 f oraz Julia Rymkiewicz z klasy 3 c gimnazjum wzięły udział w konkursie piosenki obcojęzycznej. 28 lutego 2019 r. dziewczyny wystąpiły w Festiwalu pt. Muzyka nie zna granic” w auli III LO w Lesznie. Tam do finału, który odbędzie się pod koniec marca, zakwalifikowała się Julia Rymkiewicz. Natasza Banaś natomiast została wyróżniona zaproszeniem na warsztaty muzyczne z profesjonalnym instruktorem śpiewu

Baw się i ucz razem z nami

26 lutego „otworzyliśmy drzwi” dla wszystkich dzieci i rodziców zainteresowanych szkołą z zielonego wzgórza.

Najmłodsi uczniowie ”Trójki” popisywali się zdolnościami aktorskimi, poczucie rytmu i grację prezentowały najzwinniejsze smerfetki duże i małe, warsztaty plastyczne i gry logiczne nadzorowali gimnazjaliści z braterską cierpliwością, a „Bajki robotów” wzbudzały zainteresowanie przyszłych konstruktorów.

Monitory interaktywne w klasach 1-3 przeżywały oblężenie.

Najbardziej dociekliwi goście z lupą obserwowali narodziny nowego życia.

W zacisznym kącie tańcowała igła z nitką, król i królowa dostojnie przesuwali się po szachownicy.

Nad wszystkim czuwał, oczywiście, pan dyrektor, który objaśniał i tłumaczył niczym Papa Smerf.

[nggallery id=70] 

Powiatowy Konkurs Recytatorski

20 lutego 2019 r. w sali widowiskowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski z okazji 220. rocznicy urodzin A. Mickiewicza. Naszą szkołę reprezentowała Aleksandra Hajduk – uczennica klasy 3 f gimnazjum. Zaprezentowała utwór autorstwa wieszcza pt.: „Słowa Panny”, za recytację którego zdobyła zaszczytną Nagrodę Publiczności w kategorii najlepsza recytacja. Gratulujemy tej wspaniałej, najbardziej, naszym zdaniem, obiektywnej oceny umiejętności recytatorskich Oli.
Do konkursu uczennicę przygotowała pani Wanda Andrzejewska.

III Gminny Konkursu Piosenki o Zdrowiu

18 lutego odbył się szkolny etap III Gminnego Konkursu Piosenki o Zdrowiu 2019 r.

Po wyrównanych występach zwyciężyły zespoły Owocowe Nutki z klasy 1 a i Nasza Piątka z klasy 2 a. Będą one reprezentować naszą szkołę w finale, który odbędzie się w Szkole Podstawowej im. Edmunda Bojanowskiego w Kunowie.

[nggallery id=72] 

Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt

15 lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej w Piaskach odbył się Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt w 100. Rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Zaproszenie przyjęło aż sześć zespołów z naszego powiatu. Do rozgrywek przystąpiły dziewczęta ze szkół w Pudliszkach, Bodzewie, Krobi, Pogorzeli, Piaskach i SP 3 Gostyń.

Zespół naszej szkoły zwyciężył w całym turnieju wygrywając wszystkie mecze. Drugie miejsce zajęły dziewczęta z SP w Krobi, natomiast trzecie miejsce wywalczyli gospodarze z SP w Piaskach.

Dodatkowo najlepszą zawodniczką turnieju został Aleksandra Hajduk.

W zespole grały: Aleksandra Hajduk, Aleksandra Michalak, Julia Kopaszewska, Laura Kołak, Maria Gubańska, Olga Dubaniewicz, Weronika Chryc, Barbara Michalak, Wiktoria Przybył, Zuzanna Rogala i Sandra Bzdęga.

[nggallery id=71] 

With love …

… do literatury, bogactwa języka uczuć recytowaliśmy fragmenty najpiękniejszych tekstów.

14 lutego gimnazjaliści z 3 c pytali czwartoklasistów dlaczego kochamy, opowiadali historię najsłynniejszej pary kochanków z  Werony, odkrywali literacki ideał kobiety.

W ogrodzie miłości słychać było rozmowy Dantego i Beatrycze, Romea i Julii oraz bohaterów wierszy Gałczyńskiego. Młodzi gospodarze lekcji bibliotecznej zgodnie z tezą „Hymnu o miłości” przekonywali, że miłość wszystko zwycięży.

A jak dzisiaj wyznaje się miłość?

[nggallery id=69] 

24 zadania

5 lutego 2019 r. został podsumowany konkurs matematyczny „24 zadania na czas świątecznego oczekiwania” zorganizowany przez panie: Sylwię Matuszak i Beatę Kasprzak dla uczniów klas 4 i 5.

I miejsce zdobyła Katarzyna Białas z klasy 4 c, II miejsce zdobył Dawid Lutyński z klasy 5 a, na III miejscu znalazła się praca Olafa Kąkolewicza. Wyróżnienia otrzymali: Dawid Saja z klasy 5 a i Kacper Paszkowiak z klasy 4 c.

[nggallery id=68] 

Geometryczne ozdoby

11 stycznia 2019 r. został podsumowany międzyszkolny konkurs na „Geometryczną ozdobę świąteczną” zorganizowany przez panie: Beatę Kasprzak i Sylwię Matuszak.
I miejsce zdobył Mikołaj Janowski z klasy 5 b. Na II miejscu znalazł się Dawid Paizert, a na III Michał Dzik. Oboje ze Szkoły Podstawowej w Siemowie.
Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Szymczak z klasy 5 c naszej szkoły oraz Gabriela Ciesielska, Mateusz Dzik i Mikołaj Fechner ze Szkoły Podstawowej w Siemowie.

[nggallery id=67] 

Bal karnawałowy

Ostatni szkolny dzień przed feriami najmłodsi uczniowie naszej szkoły  spędzili na balu karnawałowym. W tym dniu sala gostyńskiej kręgielni zamieniła się w krainę pełną piratów, księżniczek, wróżek, motylków i innych barwnych postaci z bajek. Bal prowadziły dwie animatorki, które zapewniły fantastyczną atmosferę ze znanymi dzieciom muzycznymi hitami. Było mnóstwo atrakcji: mini disco, malowanie twarzy, zabawy z chustą Klanza, nauka prostych układów tanecznych, przeciąganie liny. Dzieci mogły również spróbować swoich sił na udostępnionej nam kręgielni. Dla uczestników balu przygotowany był smaczny poczęstunek i napoje. Po dwugodzinnej zabawie wszyscy opuszczali salę w doskonałych humorach.

[nggallery id=66] 

Byliśmy częścią Wielkiej Orkiestry

9 stycznia pięknie graliśmy na rzecz WOŚP. Nasza licytacja to nie tylko zabawa, karnawał, ale i jedyna w swoim rodzaju lekcja wychowawcza, która uczy filantropii (trudne słowo we współczesnym świecie). Cieszymy się, że zebraliśmy tyle pieniędzy – 3862,60 zł!
Świadomość, że ratujemy czyjeś maleńkie życie jest WSPANIAŁA.

[nggallery id=65] 

Pomagamy z paczką

Świąteczny czas sprzyja myśleniu o innych, dlatego zaangażowaliśmy się w mądrą pomoc dla potrzebujących. W oczekiwaniu na najpiękniejsze święta organizowaliśmy przez dwa tygodnie grudnia kiermasze bożonarodzeniowe i zabawę w losowanie pluszowych misiów, ozdobnych drzewek i miłych prezentów pod choinkę. W ten sposób zbieraliśmy pieniądze na „Szlachetną paczkę”. Każda złotówka była ważna. Wspólnie uczyliśmy się dobroczynności. Udało się! Zgromadziliśy dużą sumę – 1796 zł.
Organizatorkami świątecznego kiermaszu były panie: Joanna Berger-Dudek, Beata Kasprzak, Dorota Kusz-Nawrot i Sylwia Matuszak.

[nggallery id=63] 

Nie bądź Scrooge’em!

Uczniowie klasy 3 c w ramach projektu „Gimnazjaliści czytają dzieciom” (przy wsparciu wychowawców i bilblioteki) kolejny raz zaprosili czwartoklasistów na wspólne czytanie. W grudniowy dzień, przy pachnącej choince dzieciaki poznały treść najpiękniejszej książki na święta – „Opowieści wigilijnej” Dickens’a. Metamorfoza głownego bohatera skłoniła wielu do refleksji, jak spędzać święta, co jest dla człowieka najważniejsze. Optymistyczne przesłanie opowieści daje nadzieję na znalezienie dobra w każdym z nas.

„NASZA NIEPODLEGŁA”

29 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Daleszynie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „NASZA NIEPODLEGŁA”. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę wykazali się dużymi umiejętnościami. Julia Kobus z klasy 1 a oraz Tymon Gendera z klasy 2 c zdobyli wyróżnienia w swoich kategoriach.

[nggallery id=64] 

Czwartoklasiści w Muzeum Pana Tadeusza

28 listopada 2018 r. uczniowie klasy 4 a wraz z wychowawczynią Beatą Karpińską-Kasztelan, Dorotą Kusz-Nawrot oraz panią Renatą Zygmunt w roli przewodnika udali się do Muzeum Pana Tadeusza działającego od kwietnia 2016 r., które jest częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z życiem Adama Mickiewicza i jego dzieła za pomocą gier, interaktywnych aplikacji i prezentacji multimedialnych.
Pani Renata przeniosła dzieci w świat polskiej historii i interpretacji słynnego dzieła Adama Mickiewicza w kontekście społeczno-kulturowym. Pracownicy muzeum natomiast przeprowadzili lekcję muzealną pt. „Kontusze i figatele”, podczas której udostępniono uczniom eksponaty, pamiątki, osobiste zbiory Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Zajęcia te spotkały się z olbrzymim entuzjazmem ze strony młodego odbiorcy, który po raz pierwszy mógł poznać taką formę przekazu informacji.
Nie zakończył się na tym świat przyjemności, bowiem w kinie Nowe Horyzonty uczniowie obejrzeli „Dziadka do orzechów i Cztery Królestwa” – amerykański film fabularny z 2018 roku w reżyserii Lasse Hallströma i Joego Johnstona, na podstawie powieści „Dziadek do Orzechów i Król Myszy” autorstwa E.T.A. Hoffmanna oraz na balecie „Dziadek do orzechów” Mariusa Petipy. Historia, która oparta jest na popularnej baśni zachwyciła tajemniczością dzieci. Film wciągnął i poruszył ich swoim przekazem.
Ostatnim punktem wycieczki był pobyt na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Tradycja jarmarków sięga drugiej połowy XVI wieku. Od początku odbywały się w centralnym punkcie miasta, a celem ich było wprowadzenie do centrum miasta świątecznego elementu, a wiadomo – święta to uśmiech, radość, dobra atmosfera.

[nggallery id=59] 

Złota żaba

W listopadzie odbyły się w naszej szkole konkursy „Złota żaba” organizowane przez Fundację Edukacji Społecznej w Swarzędzu.
W dziedzinie języka polskiego i literatury najlepsze wyniki uzyskali:
1. Wojciech Staniaszek z klasy 3 a
2. Amelia Ziółek z klasy 3 a
3. Jakub Leciejewski z klasy 3 a
Najlepsi w dziedzinie matematyki:
1. Bartosz Piasecki z klasy 3 c
2. Zofia Konury z klasy 3 c
3. Maria Pietrowiak z klasy 3 c
Konkursy przeprowadziły nauczycielki Elżbieta Marciniak-Krenz i Renata Łuczak.

„Złość schowaj do kieszeni”

26.11.2018 roku w SP nr 1 w Gostyniu odbyły się VII Międzyszkolne Zawody Sportowe dla uczniów klas I – II pod hasłem „Złość schowaj do kieszeni”. Celem głównym zawodów było propagowanie kultury fizycznej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 2 c, którzy mimo, że nie stanęli na podium świetnie się bawili. Zespoły rywalizowały w konkurencjach sprawnościowych jak również w przeciąganiu liny. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale w kolorze brązowym, napoje chłodzące oraz słodki upominek. Każdy z zespołów został również obdarowany zestawem przyborów sportowych.

[nggallery id=60] 

Powiatowy Konkurs Recytatorski

25 listopada 2018 r. odbył się w GOK Piaski XVII Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Kaspra Miaskowskiego. Uczniowie placówek oświatowych oraz przedstawiciele zakładów opiekuńczych powiatu gostyńskiego zaprezentowali 21. utworów renesansowego poety ze Smogorzewa.
Spośród ponad 20. recytatorów, którzy z wielkim oddaniem prezentowali strofy staropolszczyzny, komisja konkursowa przyznała uczennicy naszej szkoły Aleksandrze Hajduk z klasy 3 f gimnazjum, III miejsce za prezentację utworów: „Popielec” K. Miaskowskiego oraz „Bławatek” A. Asnyka. Uczennica otrzymała również dodatkową nagrodę na najlepszego recytatora poezji Kaspra Miaskowskiego.
Uczennicę przygotowała do konkursu pani Wanda Andrzejewska.

Konkurs Języka Polskiego

23 listopada 2018 r. odbył się Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego na etapie rejonowym w ZSO w Wielichowie. Naszą szkołę reprezentowała Julia Kopaszewska z klasy 3 a gimnazjum.
Uczennicę przygotowała pani Wanda Andrzejewska.

„Zauważ mnie, moje potrzeby i prawa”

Karolina Nowakowska – uczennica klas 3 b gimnazjum, otrzymała wyróżnienie w konkursie „Zauważ mnie, moje potrzeby i prawa”, którego organizatorem był Urząd Miejski w Gostyniu, realizujący zadanie w ramach Programu Osłonowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie – edycja 2018” pod nazwą „Parasolka zaufania”.
Uczennicę przygotowała do konkursu pani Wanda Andrzejewska.

Matematyka jest super!

Uczennice klasy 3 a wraz z wychowawczynią panią Sylwią Matuszak zaprosiły najmłodszych uczniów naszej szkoły na zajęcia otwarte z matematyki. Gimnazjaliści chcieli pokazać najmłodszym, że matematyka to nie tylko liczby, ale również kolorowy świat wyobraźni.
Uczniowie dowiedzieli się, że za pomocą tangramu można ułożyć tysiące obrazków: sylwetek ludzi i zwierząt, przedmiotów, figur geometrycznych. Kolorowe sześciany to rewelacyjne łamigłówki, które poprzez zabawę, świetnie ćwiczą wytrwałość, cierpliwość, spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną i logiczne myślenie. Pierwszo i drugoklasiści poznali też sztukę składania papieru – origami. Na zakończenie mali goście otrzymali drobne prezenty. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że matematyka jest super!

[nggallery id=53] 

100 zadań na 100-lecie i nie tylko

Uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości można na wiele sposobów. Przekonali się o tym uczniowie, dla których nauczyciele matematyki przygotowali kilka ciekawych propozycji:
1. Szkolny konkurs „100 zadań na 100-lecie niepodległości”.
2. Lekcje matematyki NIEPODLEGŁA w liczbach.
3. Projekt piramida Sierpińskiego.
4. Gra SAMOTNIK.
Do szkolnego konkursu „100 zadań na stulecie” przystąpiło 42 uczniów, którzy w ciągu 10 dni rozwiązywali 100 zadań. Gimnazjaliści z klas: 3 a, 3 c i 3 f podjęli wyzwanie budowy biało-czerwonej piramidy Sierpińskiego, a na korytarzu szkolnym każdy mógł spróbować swoich sił w grze „Samotnik”.
W piątek 9 listopada na lekcjach matematyki uczniowie zmierzyli się z zadaniami, które w ciekawy sposób powiązane były z treściami historycznymi.
Najlepsze wyniki w konkursie „100 zadań na 100-lecie niepodległości” osiągnęli:
Szkoła podstawowa:
I miejsce ex aequo: Martyn Gendera z klasy 4 b, Tymoteusz Błaszczyk z klasy 5 b i Zofia Ratajczak z klasy 5 b.
II miejsce Jakub Konarski z klasy 5 c.
III miejsce Mikołaj Janowski z klasy 5 b.
Gimnazjum:
I miejsce Maria Pietrowiak z klasy 3 c.
II miejsce Małgorzata Słomianna z klasy 3 c.
III miejsce Anna Walkowiak z klasy 3 c.

[nggallery id=61] 

Czwartoklasiści obchodzą 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości

Uczniowie klasy 4 a wraz z panią Renatą Zygmunt, Beata Karpińską – Kasztelan i Jolantą Wolną postanowili uczcić 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości w bardzo szczególny sposób. 8 listopada 2018 r. zebrali się w holu głównym swojej szkoły, w uroczystych nastrojach, w skupieniu wysłuchali przepięknie przeczytanej przez uczniów z klasy 3 c gimnazjum „Legendy o rycerzach śpiących w Tatrach”. Utworu, w którym mowa jest o zachęcaniu do przebudzenia uśpionego narodu, zjednoczeniu sił i odrodzeniu Polski, która była pod panowaniem trzech zaborców. Polskie społeczeństwo nie mogło pogodzić się z narzuconymi regułami i dlatego w Polakach zaczęła się budzić chęć odzyskania niepodległości. W roku 1918 marzenie wszystkich ludzi mieszkających w Polsce spełniło się, po stu latach niewoli, ojczyzna odzyskała upragnioną wolność. Następnie wzięli udział w konkursie literackim, w którym wykazali się wiedzą na temat roli rycerza, historii Polski, symboli narodowych i hymnu narodowego.
W drugiej części zajęć uczniowie wykazali się talentem plastycznym wykonując godło Polski. Nagrody przyznane zostały w dwóch kategoriach: literackiej i plastycznej. Wśród nagrodzonych znaleźli się: w konkursie literackim: Martyna DajewskaI miejsce, Krystian WrotyńskiII miejsce; w konkursie plastycznym: Mateusz ZielińskiI miejsce, Wiktor HorałaII miejsce, Antoni WojtkowiakIII miejsce. Wyróżnienia otrzymały Zuzanna Chuda oraz Blanka Włodarczyk. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez organizatorów, a prace uczniów zdobią korytarz szkoły.

[nggallery id=50] 

Recytowali dla Niepodległej

Obchody Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości uświetniły w naszej szkole występy młodych recytatorów, którzy 5 listopada wzięli udział w Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej. Na scenie wystąpiło 21 uczniów z klas 4 – 8, którzy zaprezentowali wiersze poświęcone ojczyźnie, czyli trudny i bardzo angażujący emocjonalnie repertuar. Tym bardziej warto podkreślić, że uczestnicy byli doskonale przygotowani, a rywalizacja bardzo wyrównana. Niewątpliwie wszystkim recytatorom należą się słowa uznania, natomiast nagrody za najpiękniejszą interpretację głosową otrzymali uczniowie: Olga Nowak z klasy 5 bI miejsce, Nikolas Wajchert z klasy 5 bII miejsce, Zuzanna Gruszczyńska z klasy 5 aIII miejsce, Nikola Frydryszak z klasy 8 b oraz Martyn Gendera z klasy 4 bwyróżnienia.

[nggallery id=51] 

Uzależnieniom powiedzieliśmy: STOP!

W październiku w naszej szkole powstała edukacyjna ścieżka zdrowotna pod hasłem „Stop uzależnieniom”, skonstruowana z plakatów wykonanych przez wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum. Przebywając na parterze szkoły, uczniowie pogłębiają wiedzę na temat szkodliwego wpływu nikotyny na nasze zdrowie, na pierwszym piętrze – przyswajają treści profilaktyki antyalkoholowej, a drugie piętro przypomina o toksycznym działaniu narkotyków, dopalaczy i energetyków. Codzienne spacery „ścieżką” z pewnością mądrze i ciekawie zachęcają dzieci i młodzież do zdrowego stylu życia.

[nggallery id=54] 

Lekcja historii na Ostrowie Tumskim

Tegoroczne obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości stały się znakomitą okazją do zwiedzenia przez uczniów klasy 7a Ostrowa Tumskiego, czyli kolebki państwa polskiego. W tym niezwykle urokliwym miejscu uczestnicy wycieczki mogli poczuć wyjątkowy klimat niepostrzeżenie przenoszący w czasy średniowiecza, toteż z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach z przewodnikiem prowadzonych w Bramie Poznania – pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa. Zastosowanie nowych technologii pozwala tu łączyć opowieść o dziejach katedralnej wyspy i rozwoju Poznania z narracją o historii państwowości polskiej. Duże wrażenie na zwiedzających wywarł także rezerwat architektoniczny Genius Loci, przedstawiający pozostałości dawnego grodu piastowskiego. Uczniowie zapoznali się również z ekspozycją Muzeum Archidiecezjalnego, w którym znajdują się kolekcje dzieł sakralnych, począwszy od sztuki gotyckiej po kolekcję z czasów nowożytnych.
Wyposażeni w pokaźny zasób nowej wiedzy, uczniowie udali się do Jump Areny, aby oddać się sportowej zabawie i rekreacji. Wycieczka z pewnością należała do bardzo udanych.

[nggallery id=47] 

Promują zdrowy styl życia

24 października 2018 r. w Urzędzie Miejskim w Gostyniu odbyło się spotkanie Młodzieżowych Liderów Profilaktyki, czyli reprezentantów szkół realizujących program profilaktyczny „Gostyński patrol bezpieczeństwa”. Celem programu jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży akcji profilaktycznych związanych z życiem wolnym od nałogów, agresji i przemocy. Podczas spotkania młodzi koordynatorzy działań zostali uroczyście powołani przez zastępcę Burmistrza Gostynia, pana Grzegorza Skorupskiego, na Młodzieżowych Liderów Profilaktyki.
W naszej szkole tę zaszczytną funkcję pełnią Małgorzata Białas i Oliwia Kuśnierek z klasy 7a.

[nggallery id=48] 

Gimnazjaliści czytają dzieciom

W ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości uczniowie klasy 3 c gimnazjum pod kierunkiem pani Renaty Łuczak zorganizowali spotkanie z młodszymi kolegami z klasy 2 a szkoły podstawowej. Przybliżyli im historię powstania państwa polskiego. Przeczytali dzieciom legendę o Czechu, Lechu i Rusie. Przygotowali quiz tematyczny oraz kolorowanki. Na zakończenie spotkania gimnazjaliści z drugoklasistami wspólnie odśpiewali hymn Polski.

[nggallery id=42] 

100 drzew w 100. rocznicę ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Obchodząc tak szczytną rocznicę w szkole została zorganizowana akcja pod hasłem „Drzewo za drobne elektrośmieci”. Każdy kto przyniósł zużyte baterie otrzymał sadzonkę drzewa. Uczniowie, towarzyszący im rodzice, a nawet dziadkowie, licznie odwiedzali ogród szkolny. W ciągu dwóch godzin zostały rozdane wszystkie sadzonki, w zamian zebrano kilkaset baterii. Organizacją tego ekologicznego przedsięwzięcia zajęli się uczniowie klasy 3 c gimnazjum wraz z wychowawczynią.

[nggallery id=45] 

Pasowanie

16.10.2018 r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki przedstawiające ich pierwsze dni w szkole. Następnie złożyli uroczysty tekst ślubowania, w którym obiecali być dobrymi uczniami i kolegami. Po czym zostali pasowani szablą przez pana Dyrektora, co oznacza przyjęcie do społeczności szkolnej.

[nggallery id=44] 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

28 września 2018 roku obchodziliśmy w szkole VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Wyznaczone Patrole Egzaminacyjne przepytały 95 osób ze znajomości tabliczki mnożenia. Wśród egzaminowanych byli uczniowie oraz ich rodzice. Przepytano również dyrekcję szkoły oraz innych nauczycieli. Wielu z nich odpowiedziało bezbłędnie na wylosowane pytania
i otrzymało Certyfikat Mistrza Tabliczki Mnożenia oraz okolicznościową naklejkę.
Koordynatorzy: Renata Łuczak, Sylwia Matuszak, Maria Szczęsna.

[nggallery id=41] 

Wymiana polsko-niemiecka

„Super cool” – tak wyraziła się o pobycie w Gostyniu jedna z nauczycielek biorących udział w wymianie polsko-niemieckiej uczniów, do jakiej doszło w dniach 24-28 września 2018 r. między szkołą Grund – und Hauptschule w Ottobeuren na Bawarii a Szkołą Podstawową nr 3 w Gostyniu.
Młodzież z niemieckiej szkoły wraz z nauczycielkami była po raz pierwszy w Polsce. Goście spotkali się z Burmistrzem Gostynia Panem Jerzym Kulakiem, zwiedzili Bazylikę, Ratusz oraz zapoznali się z pracą Straży Miejskiej. Uczestniczyli w warsztatach ceramicznych w „Hutniku” oraz zapoznali się z funkcjonowaniem polskiego gospodarstwa rolnego podczas zajęć artystyczno-sportowych w „Łacietej Wsi” w Pogorzeli. Ogromne wrażenie wywarła na nich wycieczka do Wrocławia, gdzie zwiedzili Zoo oraz mieli okazję podziwiać Stare Miasto.
Uczestnicy wymiany z Niemiec poczuli się u nas „jak w domu” i chętnie zostaliby dłużej. Zostały przełamane bariery językowe, nawiązały się nowe przyjaźnie, czego dowodem były łzy podczas pożegnania.
Nad przebiegiem spraw organizacyjnych związanych z wymianą młodzieży czuwały panie: Monika Poświatowska-Gałat oraz Joanna Berger-Dudek.
Miła rewizyta już w maju.

[nggallery id=46] 

„STOP” próchnicy

17 września 2018 r. podczas zebrań z rodzicami w klasach II odbyło się spotkanie z panią Magdaleną Szymoniak przedstawicielką programu Profilaktyki stomatologicznej dla dzieci z gminy Gostyń „STOP PRÓCHNICY”. Prowadząca uświadamiała rodzicom rodzicom jak ważne jest dbanie o zęby dzieci i co to jest lakowanie. Przed wakacjami takie spotkanie odbyło się również z dziećmi. Dzieci miały okazję dowiedzieć się m.in co to jest próchnica, co ją powoduje oraz jak jej zapobiegać. Dowiedziały się także jak używać nitki dentystycznej oraz jak poprawnie szczotkować zęby. Na koniec spotkania każde dziecko dostało ulotkę z adresem i numerem telefonu do gabinetu w którym można dokonać lakowania.

[nggallery id=49] 

Gimbaza czyta maluchom

W maju i w czerwcu 2018 r. uczniowie klasy 2 a pod opieką wychowawczyni pani Sylwii Matuszak realizowali w klasach pierwszych projekt Gimbaza czyta maluchom. Przez kilka tygodni uczniowie spotykali się z najmłodszymi uczniami naszej szkoły i czytali im wiersze Jana Brzechwy. Spotkania cieszyły się ogromną popularnością. Gimnazjaliści starali się pierwszakom przekazać radość z czytania książek. Na zakończenie projektu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

[nggallery id=57] 

„W zdrowym ciele zdrowy duch, popieramy każdy ruch!”

Od stycznia do czerwca 2018 r. uczniowie klasy 2 a gimnazjum pod opieką wychowawczyni pani Sylwii Matuszak spotykali się z uczniami 3 a i realizowali projekt „W zdrowym ciele zdrowy duch, popieramy każdy ruch!”. Podczas cyklicznych spotkań uczniowie starali się promować sport. Trzecioklasiści poznali różne dyscypliny sportowe: siatkówkę, pływanie, piłkę nożną, karate, taniec. Gimnazjaliści opowiadali o swoich sukcesach, dzielili się wiedzą i wrażeniami. Podczas zajęć uczniowie poznawali pojęcia sportowe związane z poszczególnymi dyscyplinami. Nie zabrakło oczywiście zajęć ruchowych. Zwieńczeniem cyklu spotkań była minioplimpiada podczas której uczniowie rywalizowali w różnych konkurencjach – skok w dal, skłony, biegi i taniec. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom ze swoimi wynikami.

[nggallery id=56] 

Dzień Patrona Szkoły

14 czerwca nasza szkoła świętowała Dzień Patrona. Podczas uroczystej akademii obejrzeliśmy barwną inscenizację poświęconą Marii Skłodowskiej–Curie, którą przygotowali uczniowie klasy 4 b. Dopełnieniem wiedzy o Patronce była niezwykle interesująca prezentacja multimedialna autorstwa Julii Kopaszewskiej z klasy 2 a, która zdobyła I miejsce w konkursie szkolnym towarzyszącym obchodom Dnia Patrona. Zachwyt publiczności wywołał „Pokaz talentów”, w którym występujący na scenie uczniowie olśnili publiczność różnorodnymi uzdolnieniami. Jak co roku, uroczystość zwieńczyła piękna ceremonia wręczenia przez Dyrektora szkoły dyplomów oraz nagród laureatom konkursów i olimpiad.

[nggallery id=35] 

Konkursy dedykowane Patronce naszej szkoły

Tegorocznym obchodom Święta Patrona Szkoły towarzyszyły konkursy i zabawy, w których wzięli udział wszyscy uczniowie. Najmłodsi wykonali kolorowe zakładki do książki zawierające informacje o Marii Skłodowskiej – Curie. Najładniejsze  przygotowała klasa  3 a szkoły podstawowej. Kolejne zadanie polegało na wyhodowaniu kryształu solnego i zaprezentowaniu go w formie zawieszki. Najwspanialszy okaz należał do Tymoteusza Błaszczyka  z klasy 4 b. Piękne kryształy zostały wyeksponowane na wystawie w holu szkoły. Uczniowie gimnazjum opracowali interesujące prezentacje multimedialne  na temat życia i działalności naukowej Marii Skłodowskiej- Curie. Najciekawsza praca – autorstwa Julii Kopaszewskiej z klasy 2 a – została przedstawiona podczas akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły. Na koniec  wszyscy delektowali się pysznymi babeczkami, bo przecież Patronka naszej szkoły to wspaniała Babeczka. Toteż w przeddzień jej święta każda klasa z pomocą wychowawcy zorganizowała  słodką ucztę.

[nggallery id=36] 

Wycieczka do Poznania

4 czerwca 2018 r. klasy 1 a i 1 c wybrały się na wycieczkę do Poznania. Zwiedzili ZOO, robili czekoladę i lizaki, zobaczyli również wystawę klocków LEGO.

[nggallery id=34] 

Dzień Mamy

Klasa 1 a przygotowała dla MAM  niespodziankę z okazji Ich święta. 

[nggallery id=32] 

Tydzień z matematyką

W dniach 7-12 maja 2018 r. odbył się w naszej szkole Tydzień z matematyką.
* Przedstawiciele klas trzeciech gimnazjum zmierzyli się z zadaniami logicznymi w EscapeRoom. Magiczny klucz do otwarcia otrzymali uczniowie klasy 3 a, którzy bezbłędnie poradzili sobie z niełatwymi zadaniami. W skład zespołu weszli:
Zuzanna Kordus
Anna Słomianna
Kacper Adamczak
Sławomir Idkowiak
* Czteroosobowe drużyny uczniów klas drugich gimnazjum rywalizowały w konkursie POMYŚL, POLICZ, PODAJ. Najwięcej punktów uzyskali uczniowie klasy 2 a.
Zwycięska reprezentacja to:
Amelia Ziółek
Jakub Leciejewski
Kacper Pietrula
Eryk Tamm
* Uczniowie klas 6 i 7 zmierzyli sie w konkursie „Jeden z dziesięciu”. Odpowiadali na pytania z dziedziny algebry i geometrii. Najlepszy wynik uzyskała reprezentacja klasy 7 a w składzie:
Natasza Banaś
Jesika Jakubowska
Hubert Olejniczak
* „Asy z czwartej klasy” tak nazywał się konkurs dla uczniów klas 4. Najlepszą wiedzą popisali się uczniowie klasy 4 b. Klasę reprezentowali:
Marika Jasińska
Olga Nowak
Zofia Ratajczak
Mikołaj Janowski
* „Szukamy młodych talentów” – pod takim hasłem pracowali uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej. Zmierzyli się z kilkoma zadaniami i zagadkami logicznymi.
Wśród klas pierwszych najlepiej poradziła sobie Maja Krzyżostaniak z 1 a.
Bardzo dobrze wypadli również Mateusz Burzyński z klasy 1 a, Adrianna Kuzia z klasy 1 a, Hanna Jernaś z klasy 1 a, Mikołaj Chudy 1 a, Miłosz Wabiński z klasy 1 b, Jakub Frąckowiak z klasy 1 c.
Spośród uczniów klasy trzeciej najlepszy wynik osiągnęła Magdalena Grala z klasy 3 a SP.
* Dużym powodzeniem cieszyła się czwartkowa Cukiernia Matematyczna.Należało rozwiązać zagadki i rebusy. Zmagania z Królową Nauk osłodziły ciasteczka i babeczki.
* Na parterze szkoły można było oglądać wystawę prac uczniowskich pod nazwą GEOMETRY MATH. Były to postacie z figur geomertrycznych oraz roboty z figur przestrzennych.
Tydzień z matematyką przygotowały nauczycielki matematyki: Sylwia Matuszak, Maria Szczęsna, Renata Łuczak.

 

[nggallery id=39] 

„Romeo i Julia”

W ramach  projektu Paszporty Odkrywców, 23 maja 2018 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w lekcji języka polskiego o miłości w sztuce pt. „Romeo i Julia”.

[nggallery id=33] 

Eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

21 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Chojnie. Bartosz Kuliński z klasy 3 a, Gerard Wenderski z klasy 2 e i Szymon Hajduk z klasy 2 f w klasyfikacji drużynowej zajęli IX miejsce.
Uczniów do konkursu przygotowała pani Beata Kasprzak.

[nggallery id=30] 

Wizyta przedszkolaków

17 maja 2018 r. odwiedziły nas przedszkolaki z Przedszkola  nr 5 im. Kubusia Puchatka. Dzieci uczestniczyły w lekcji języka polskiego  w klasie 1 a, zamieniliśmy się miejscami  i przez chwilę mogły poczuć się uczniami.

Szóstoklasiści w Warszawie

7 maja 2018 r. klasa 6 a wyjechała na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała spacerom oraz poznawaniu zabytków i uroków stolicy, toteż uczniowie poznali wiele atrakcji turystycznych Warszawy. Po przyjeździe udali się do siedziby TVP, gdzie przewodnik oprowadził ich po kilku pomieszczeniach telewizyjnych, wśród których największe zainteresowanie wzbudziło studio nagrań programu „Pytanie na Śniadanie”. Następnie skierowali się do Centrum Nauki Kopernik,  w którym spędzili popołudnie pełne niecodziennych przeżyć. Mogli zdobyć nowe wiadomości z różnych dziedzin, wykonując mnóstwo eksperymentów i doświadczeń. Z kolei w Muzeum Powstania Warszawskiego przybliżyli sobie wiedzę o jednym z najtragiczniejszych, a zarazem pełnych heroizmu,  wydarzeń w historii naszej ojczyzny. Wizyta w muzeum pozostawiła niezatarte wrażenie za sprawą ekspozycji muzealnych przedstawiających umundurowanie, broń oraz codzienne życie powstańców i ludności cywilnej, a także filmu 3D ukazującego stolicę po wyzwoleniu jako morze ruin. Miłą atrakcją był wieczorny spacer po Starówce, podczas którego zwiedzający mogli zachwycać się pięknem zabytków stolicy i zrobić mnóstwo zdjęć. Następnego dnia szóstoklasiści zwiedzili Zamek Królewski, który wywarł niesamowite wrażenie pięknymi, bogato zdobionymi wnętrzami, a projekcje filmów przedstawiających historię tego miejsca wyposażyły uczniów w najważniejsze informacje. Pogoda dopisywała, więc ogromną przyjemność sprawił również spacer po Łazienkach Królewskich. Pobyt  w stolicy zakończyła wizyta na Stadionie Narodowym, gdzie podczas spoglądania na murawę z najwyższych rzędów widowni, nie zabrakło emocji nie tylko kibicom piłki nożnej.  Do parkingu, na którym czekał autokar, uczniowie dotarli metrem. Późnym popołudniem zmęczeni, ale bardzo zadowoleni  i pełni nowych przeżyć, pożegnali Warszawę.

[nggallery id=27] 

Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

11 maja 2018 r. Gerard Wenderski z klasy 2 e, Bartosz Kuliński z klasy 3 a oraz Szymon Hajduk z klasy 2 f zajęli I miejsce w klasyfikacji drużynowej w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W klasyfikacji indywidualnej najlepszy okazał się Gerard Wenderski, który jako jedyny uczestnik konkursu  bezbłędnie pokonał rowerem tor przeszkód, II miejsce zdobył Bartosz Kuliński.
Uczniów do konkursu przygotowała pani Beata Kasprzak.

[nggallery id=29] 

„Złota Żaba”

Anita Marcinkowskauczennica  klasy 3 d naszego gimnazjum otrzymała wyróżnienie za wysoki poziom prac w I i II etapie
w prestiżowym XXV Konkursie dla Uczniów Gimnazjów „Złota Żaba” 2017/2018 w dziedzinie języka polskiego i literatury
w Swarzędzu.
W konkursie wzięło udział 4820 uczestników z województwa wielkopolskiego i lubuskiego oraz 21 z województwa lubelskiego.
Zadania, z którymi zmierzą się uczestnicy, wymagają logicznego i niestereotypowego myślenia, są pełne językowych niuansów i literackich łamigłówek.
Zamiarem organizatorów jest premiowanie tych, którzy łączą wyobraźnię z umiejętnością szukania niebanalnych rozwiązań. Chcą też eksponować dobrą pracę nauczycieli z uczniami zdolnymi. Patronat medialny nad konkursem sprawuje Polskie Radio Poznań.
Nauczycielem wyróżnionej uczennicy jest polonistka Elżbieta Marciniak- Krenz.

Niecodzienne lekcje

W kwietniu szóstoklasiści wzięli udział w kilku ciekawych wycieczkach, dzięki którym nie tylko aktywnie spędzili czas, ale także poszerzyli wiedzę z różnych dziedzin. Uczniowie zwiedzili Bazylikę na Świętej Górze, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Izbie Leśnej w Nadleśnictwie Piaski oraz lekcji bibliotecznej w Bibliotece Publicznej w Gostyniu. Ponadto zapoznali się z ekspozycją stałą oraz czasową – poświęconą Józefowi Piłsudskiemu – w Muzeum Ziemi Gostyńskiej oraz obejrzeli film o postaniu wielkopolskim, a następnie  odwiedzili miejsca pamięci narodowej w Gostyniu. Wspólnie z uczniami klas czwartych i siódmych wybrali się do gostyńskiego kina na seans „Cudowny chłopak”, a na koniec znakomicie bawili się w parku trampolin „EuroJump” w Lesznie.    
[nggallery id=28]                                   

Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

17 kwietnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły reprezentujący klasy gimnazjalne zajęli I miejsceeliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W skład zwycięskiej drużyny weszli: Bartosz Kuliński z klasy 3 a, Szymon Hajduk z klasy 2 f i Gerard Wenderski z klasy 2 e. Natomiast uczniowie z klas 6 i 7 reprezentujący szkołę podstawową zdobyli IV miejsce. Skład reprezentacji: Oliwia Kuśnierek, Aleksandra Wasielewska, Jakub Fabiański i Jakub Nowak.
Uczniów do konkursu przygotowała pani Beata Kasprzak.

[nggallery id=24]